Jak zadbać o kondycję fizyczną pracując w biurze?

Praca biurowa to dla wielu ludzi zajęcie idealne, niestety często wiąże się z siedzącym trybem życia. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na to, aby mimo wszystko wprowadzić do codziennej rutyny nieco więcej ruchu i poprawić kondycję fizyczną?

Dlaczego warto dbać o kondycję fizyczną?

Mogłoby się wydawać, że praca przy biurku to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, a dobra kondycja fizyczna, owszem przydaje się, jednak raczej tym, którzy na co dzień, wykonując zawodowe obowiązki potrzebują dużo siły. Niestety, nie jest to do końca prawda, gdyż regularna aktywność ruchowa wpływa także na pracę mózgu oraz poprawia koncentrację. Każdy, kto pracuje przed komputerem, z pewnością doceni chwilę krótkiego spaceru lub wypad na rower. Godziny spędzone w pozycji siedzącej to także ryzyko powstawania żylaków oraz nawracających bóli kręgosłupa, dlatego warto dbać o kondycję fizyczną, nawet wtedy, kiedy z pozoru wydaje Ci się, że do niczego nie jest Ci to potrzebne.

Jak znaleźć czas na aktywności ruchowe pracując w biurze?

Praca biurowa często ma jedną ogromną zaletę, a mianowicie godziny pracy. Wolne popołudnia i weekendy to doskonały czas na to, aby zaplanować rożnego rodzaju aktywności, chociażby na siłowni, czy basenie. Jeżeli jednak, mimo wszystko nie jest to możliwe, to możesz zdecydować się na kilka innych rozwiązań.

  • Dojazd do pracy rowerem. W miarę możliwości, warto przesiąść się z samochodu na rower. Dzięki temu, nie tylko zaczniesz żyć ekologicznie, ale także dotlenisz organizm przed pracą oraz zrelaksujesz się i pooddychasz świeżym powietrzem. Jeżeli taka droga to zbyt długi odcinek, to wystarczy od czasu do czasu zaparkować samochód kawałek dalej i zrobić sobie krótki spacer lub wybrać komunikację miejską i resztę drogi pokonać pieszo.
  • Dbaj o zdrowe posiłki. Słodkie ciasteczka i zamówione w pobliskim barze fast foody podczas pracy z pewnością nie będą dobre dla Twojego zdrowia. To, co zjadasz może dodawać Ci energii lub wręcz przeciwnie, sprawiać, że dopadnie Cię zmęczenie i niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Niezwykle ważne jest także to, aby pamiętać o piciu wody. Wybieraj ją, kiedy tylko masz okazję. Trzecia kawa, wcale może nie być dobrym rozwiązaniem.
  • Wykorzystuj każdą chwilę. Nie musisz od razu wyczynowo uprawiać sportu, jednak nie zapominaj o spacerach i od czasu do czasu daj się na niego zaprosić dzieciom, partnerowi lub przyjaciołom. 
  • Zacznij od rozciągania. Każdego wieczora czy też poranka wykonuj kilka ćwiczeń rozciągających. Pozwolą one rozluźnić mięśnie i uwolnić się od napięć, jakie wytwarzają się, podczas godzin spędzonych przed ekranem komputera.

Dobra kondycja fizyczna to często gwarancja lepszej jakości życia, dlatego warto o nią dbać i pamiętać, że zdrowe nawyki oraz odrobina ruchu zazwyczaj wystarczą po to, aby poczuć się lepiej i cieszyć się zdrowiem przez lata.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zdecydować się na odzież z nadrukiem firmowym?

W obecnym świecie budowanie rozpoznawalności marki staje się kluczowym...

Trendy na 2024 rok – jaką długość spódnicy wybrać

W modzie wraca do łask długość, która mogła wydawać...

Yeezy Slide: Wygodne i stylowe – dlaczego są tak popularne?

Kanye West, znany nie tylko ze swoich osiągnięć muzycznych,...

Co warto zobaczyć w Holandii?

Jeśli masz w planach wyjazd do Holandii, na pewno...

Jak budować poczucie własnej wartości?

W tym szybkim przewodniku powiemy Ci, jak budować poczucie własnej...