Jak budować poczucie własnej wartości?

W tym szybkim przewodniku powiemy Ci, jak budować poczucie własnej wartości. Budowane poczucia własnej wartości zależy od małych działań, które zrobią różnicę, niektóre z nich to:

Żyj swoim życiem, żyj chwilą

Bardzo łatwo jest porównywać się z życiem innych ludzi, to jeden z najłatwiejszych i najpewniejszych sposobów na złe samopoczucie. Medytacja mindfulness proponuje, abyś żył w teraźniejszości i skoncentruj się na swoich celach i osiągnięciach, nawet jeśli uważasz je za bardzo małe, to pomoże Ci zrozumieć, że droga do sukcesy każdego człowieka jest inna. Sekretem zdrowia, zarówno dla umysłu, jak i dla ciała, nie jest płakanie nad przeszłością, martwienie się o przyszłość czy przewidywanie problemów, ale życie w chwili obecnej z mądrością i powagą.

Kwestionuj negatywne myśli

Życzliwość jest najpotężniejszą bronią, jakiej każdy może użyć. Jeśli chcesz budować poczucie własnej wartości, spróbuj być życzliwym dla siebie i zakwestionuj wszelkie negatywne myśli lub komentarze, które mogą się pojawić w Twoich myślach. Dobrą praktyką, którą możesz wprowadzić w życie, jest mówienie do siebie w taki sam sposób, w jaki mówiłbyś do bliskiej osoby, kiedy pocieszasz ją lub zachęcasz do osiągania celów.

Rób to, co kochasz robić

Samomotywacja to świetny sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości, ponieważ pozwoli Ci zbudować pewność siebie i wyznaczyć cele, które przyczynią się do Twojego dobrego samopoczucia. Jeśli uprawiasz sport lub ćwiczysz, Twoje ciało uwolni endorfiny i sprawi, że poczujesz się lepiej. Kiedy stajesz się wykwalifikowany w czymś, co odpowiada Twoim talentom i zainteresowaniom, zwiększa to Twoje poczucie kompetencji.

Rozpoznawanie i kwestionowanie negatywnych przekonań

Jednym z pierwszych kroków do podniesienia poczucia własnej wartości powinno być zidentyfikowanie tych negatywnych przekonań, które masz na swój temat, myśli i działań, które bezpośrednio wpływają na to, jak się czujesz. Jeśli masz jasność co do tych stwierdzeń, możesz poszukać dowodów na to, co nie jest prawdą i zbudować nowy fundament z pozytywów; na przykład, jeśli myślisz “nikt mnie nie kocha”, możesz skonfrontować to stwierdzenie i zaprzeczyć mu, przywołując na myśl liczbę osób, którym na tobie zależy.

Bądź wyrozumiały, zrozum, że nikt nie jest doskonały

Bycie wyrozumiałym to zrozumienie, że bez względu na to, jak bardzo ludzie się starają, doskonałość jest subiektywna i nierealna. Zawsze staraj się być najlepszą wersją siebie, bez presji i fałszywych oczekiwań co do tego, jaki powinieneś być.

Wymień swoje osiągnięcia

Pomyśl o wszystkich rzeczach, które udało ci się osiągnąć, a następnie zapisz je. Lista wszystkich rzeczy, które zrobiłeś dobrze, może pomóc ci podnieść poczucie własnej wartości, a także uświadomić sobie wszystko, co wnosisz do świata i życia innych. Przeglądanie tej listy pomoże Ci podnieść poczucie własnej wartości, ponieważ będzie działać jako przypomnienie o Twojej zdolności do robienia rzeczy i robienia ich dobrze. 

 

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zdecydować się na odzież z nadrukiem firmowym?

W obecnym świecie budowanie rozpoznawalności marki staje się kluczowym...

Trendy na 2024 rok – jaką długość spódnicy wybrać

W modzie wraca do łask długość, która mogła wydawać...

Yeezy Slide: Wygodne i stylowe – dlaczego są tak popularne?

Kanye West, znany nie tylko ze swoich osiągnięć muzycznych,...

Jak zadbać o kondycję fizyczną pracując w biurze?

Praca biurowa to dla wielu ludzi zajęcie idealne, niestety...

Co warto zobaczyć w Holandii?

Jeśli masz w planach wyjazd do Holandii, na pewno...