Opieka nad seniorami w czasie pandemii – 5 porad.

W najtrudniejszej sytuacji w czasie pandemii zdają się być seniorzy, osoby starsze, samotne, mieszkające z daleka od rodziny. Izolacja, brak kontaktów z bliskimi, obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa bardzo negatywnie wpływają na stan psychiczny osób starszych. Wszechobecny lęk o własne zdrowie i niepokój o przyszłość jest poważnym problemem. Jak zatem pomóc osobom starszym ( rodzicom, dziadkom, wujostwu, sąsiadom) w czasie pandemii, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo?

1. Po prostu bądź blisko!

Obecnie bliskość nabrała zupełnie innego znaczenia niż jeszcze rok temu. Unikamy odwiedzania rodziców czy dziadków, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo zarażenia wirusem Covid – 19. To niezwykle rozsądne, jednak dla osób starszych bardzo trudne. Dlatego tak ważny jest codzienny kontakt telefoniczny i rozmowy o wszystkim i niczym. Trzeba w codziennym zabieganiu znaleźć czas dla osób starszych. Wysłuchać, pocieszyć, zapewnić o wsparciu. Nasi bliscy bardzo tego potrzebują.

2. Oswajanie z nową technologią.

Dla osób starszych korzystanie z komunikatorów, internetu może być nie lada problemem. Warto jednak oswoić seniorów z nową, wirtualną rzeczywistością. Należy pokazać pozytywne strony korzystania z internetu i zachęcić do nauki. Jak pokazują badania coraz więcej seniorów w czasie pandemii korzysta z kontaktów na odległość poprzez różne komunikatory. Nie zastąpi to realnego spotkania, ale da namiastkę bycia razem.

3. Ruch na świeżym powietrzu.

Dla zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Niektórzy seniorzy zbyt dosłownie odczytują zalecaną izolację i unikają wychodzenia z domu. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwskazań należy codziennie być w ruchu. Oczywiście należy omijać duże skupiska ludzkie. Warto spotkać się z seniorem na wspólnym spacerze. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapewnić uwagę, czas, zainteresowanie i dostarczyć seniorowi niezbędnego dla zdrowia i odporności ruchu.

4. Zapewnij rozrywkę.

Osoby starsze mają tendencję do zamartwiania się, snucia negatywnych scenariuszy, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Dlatego warto zainwestować w dobry dekoder telewizyjny, który zapewni rozrywkę na długi czas i przegoni złe myśli. Dobrym sposobem jest podrzucenie krzyżówek, ciekawej książki czy gazety do przeczytania. Wnuk czy wnuczka może poprosić babcię o wspólne ugotowanie ulubionej potrawy i relacjonowanie tego przez internet. Możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od upodobań i stanu zdrowia seniora.

5. Zdrowie.

Seniorzy słusznie obawiają się koronawirusa ze względu na wiek i choroby współistniejące. Rozwiązaniem jest szczepionka, dlatego należy zastanowić się, czy nie będzie to dobre, profilaktyczne rozwiązanie dla osoby w podeszłym wieku. W tym trudnym, pandemicznym czasie należy pamiętać o zdrowym, racjonalnym odżywianiu i wyeliminowaniu z jadłospisu produktów niezdrowych, kalorycznych, przetworzonych.

Osobom starszym jest niezwykle trudno przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Coraz większa liczba seniorów popada w depresję. Dlatego należy zrobić wszystko, by nasi bliscy byli bezpieczni i nie odczuwali samotności i strachu w tym okresie.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Laser frakcyjny nieablacyjny – pozbądź się blizn i rozstępów

Blizny i rozstępy to nie powód do wstydu. Jeśli...

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i poprawie jakości snu?

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem...

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Żywienie, jak każda inna dziedzina, ma cykliczne mody. Przykładem...

Zioła na sen – po jakie sięgnąć?

W obecnych czasach wiele osób ma problemy ze snem....