Zioła na sen – po jakie sięgnąć?

W obecnych czasach wiele osób ma problemy ze snem. Rozwiązaniem mogą być zioła, które potrafią być wyjątkowo skuteczne. Które z nich pomagają na sen? Jakie mają właściwości? Wszystko zostanie wyjaśnione w poniższym zestawieniu.

Najskuteczniejsze z ziół na sen

Najbardziej znane i sprawdzające się przy trudnościach w zasypianiu zioła to kozłek lekarski (zwany również walerianą), rumianek pospolity, znana wszystkim melisa lekarska, męczennica cielista, chmiel oraz lawenda. Pokrótce opiszę najważniejsze z nich:

  • Kozłek lekarski

Ta stosowana od wielu lat roślina nazywana również walerianą ma właściwości uspokajające. W ziołolecznictwie używa się korzenia tej rośliny. Działa ona hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, przez co działa przeciwlękowo oraz nasennie. 
Poprzez zwiększenie ilości neuroprzekaźnika GABA w mózgu pomaga zasnąć, wydłuża czas snu oraz sprawia, że nie budzimy się tak często w nocy. To właśnie ją zawierają znane wszystkim krople walerianowe.

  • Rumianek pospolity

Efekty picia naparu z rumianku na ludzki organizm są liczne i wyjątkowo korzystne, a to przez zawarte w nim olejki eteryczne, flawonoidy oraz kwasy organiczne. Rumianek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, ale jednocześnie odpręża i koi nerwy.
To właśnie dzięki temu pomaga zasnąć i odprężyć się nam przed snem.

  • Melisa lekarska

Stosowana często na nerwy melisa lekarska wycisza, niweluje stres, pomaga łagodzić niepokój. Tak jak w przypadku rumianku, za jej oddziaływanie odpowiadają głównie olejki eteryczne. Wypita przed snem pozwoli również rozluźnić mięśnie, co znacząco ułatwia zasypianie.

  • Męczennica cielista

Męczennica zwana również passiflorą to jedno z mniej znanych ziół pomagających w zasypianiu. Jej zastosowanie pozwala poprawić jakość snu, bowiem wydłuża ona fazę REM, czyli tzw. fazę snu głębokiego.
Jednocześnie działa przeciwlękowo w sposób podobny do kozłka lekarskiego, świetnie sprawdzając się w stanach wzmożonego niepokoju.

Formy ziół nasennych

Zioła na sen są dostępne w kilku różnych postaciach. Można kupić je w postaci suszu do zaparzania naparu, a także w tabletkach bądź w formie syropu. Dobrym pomysłem są również ziołowe herbatki nasenne będące mieszankami kilku różnych ziół, które można dostać w aptekach oraz popularnych dyskontach. Warto wypróbować kilka z tych rozwiązań i wybrać to, które najlepiej nam odpowiada. Zawsze można również wybrać się do sklepu zielarskiego, gdzie sprzedawca chętnie udzieli nam rady i rozwieje nasze wątpliwości. 

Zioła na sen a leki nasenne

Zioła wspomagające zasypianie i poprawiające jakość snu w porównaniu z powszechnie stosowanymi lekami nasennymi różnią się przede wszystkim brakiem skutków ubocznych. Działają łagodniej na organizm i są przez niego lepiej tolerowane, dlatego przy bezsenności warto je wypróbować w pierwszej kolejności.
Pomagają przeciwdziałać efektom silnego stresu na nasz organizm, dostarczając mu jednocześnie zbawienne antyutleniacze czy mikroelementy. Wymienione wyżej zioła są więc w takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem.

 

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Laser frakcyjny nieablacyjny – pozbądź się blizn i rozstępów

Blizny i rozstępy to nie powód do wstydu. Jeśli...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...