W dobie postępu medycyny w dalszym ciągu występują sytuacje, w których stykamy się z brakiem higieny w salonach kosmetycznych. Dezynfekcja, sterylizacja, użytkowanie jednorazowego sprzętu czy wykorzystanie specjalistycznych urządzeń do pozbycia się przetrwalników powinny stanowić podstawową zasadę w gabinetach. Wydaje się to być oczywiste, jednak nie wszystkie kosmetyczki przestrzegają podstawowego kanonu zasad higieny. Często jest ona traktowana po macoszemu, a klienci są narażeni na zakażenia drobnoustrojami. Wykwalifikowany personel owszem stanowi bardzo ważną kwestię, jednak kwintesencją prawidłowego funkcjonowania usług powinna stanowić odpowiednia higiena pracy.
Przede wszystkim my jako klienci powinniśmy zwracać uwagę na następujące kwestie: czy sprzęt jest wyjmowany z odpowiednio zabezpieczonych opakowań, czy usługa jest wykonywana z użyciem jednorazowych akcesorii czy przyrządów, czy jesteśmy we właściwy sposób przygotowywani do zabiegu. Zagadnienia te wydają się być oczywiste, jednak zwracajmy na nie szczególną uwagę ze względu na nasze bezpieczeństwo.
Najważniejszą kwestią staje się przestrzeganie higieny narzędzi i przyborów. Jest to szczególnie ważne w zabiegach, w których następuje naruszenie ciągłości skóry jak np. manicure, pedicure, manualne oczyszczenie twarzy czy zabiegi z wykorzystaniem igieł. Akcesorium powinny być otwierane z pakietu przy nas. Natomiast przed samym zabiegiem kosmetolog bądź kosmetyczka powinna prawidłowo umyć i zdezynfekować dłonie przy pomocy odpowiedniego preparatu. Nie wystarczy tutaj sam kosmetyk z alkoholem. Niekiedy zabieg wymaga użycia sprzętu, który z uwagi na materiał, z którego jest wykonany, nie może zostać sterylizowany. Wtedy usługa powinna zostać wykonana za pomocą jednorazowych przyrządów.
Warto wspomnieć tutaj, o metodach, które pozwalają na pozbycie się drobnoustrojów z powierzchni sprzętu. Wyróżnia się dezynfekcję i sterylizację. Ta pierwsza polega na zlikwidowaniu form wegetatywnych drobnoustrojów, nie zawsze jednak eliminuje formy przetrwalnikowe. Sterylizacja natomiast jest nieco bardziej skuteczniejszym sposobem, pozwala zarówno na usunięcie form wegetatywnych, jak i przetrwalników, czyli pozbycie się wszelkich zarazków. Często do sterylizacji w salonach kosmetycznych stosowany jest autoklaw. Jest to urządzenie należące do grupy sterylizatorów parowych. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia pozwala on skutecznie pozbyć się drobnoustrojów. Dlatego też warto zorientować się przed wizytą w gabinecie, czy dysponuje on tymże urządzeniem.
Pamiętajmy, że higiena jest najważniejsza. Bez niej możemy zarazić się różnego rodzaju drobnoustrojami, które wywołują nierzadko dokuczliwe schorzenia skórne. Zaliczają się do nich: grzybice dłoni, paznokci czy stóp, świerzb, a w gorszych przypadkach, gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka, możemy zarazić się wirusem HIV (wirusem AIDS), HBV (wywołującym WZW typu B) czy HCV (wywołującym WZW typu C).
Zachowanie zasad higieny i bezpieczeństwa w salonach wydaje się być oczywiste. Większość nowoczesnych gabinetów dba bardzo szczegółowo o ten aspekt, jednak znajdą się jeszcze i takie, gdzie kwestia ta jest daleka od ideału. Dlatego zwracajmy uwagę na to jakim stopniu dany gabinet dba o zachowanie tychże podstawowych zasad.