Właściwości aloesu

WŁAŚCIWOŚCI ALOESU

O wielofunkcyjnych właściwościach aloesu wiedzieli już starożytni Egipcjanie, którzy wykorzystywali tę roślinę przy przyspieszeniu ran czy oparzeń. Dziś wykorzystuję się aloes w celach pielęgnacyjnych, zdrowotnych czy leczniczych.
Aloes jako jedna z niewielu roślin zatrzymuję w sobie dużo wody, dzięki temu jej liście są mięsiste i wypełnione leczniczą substancją, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzące czy nawet dietetyczne. Ale nie tylko, ponieważ aloes zwyczajny (Aloe vera) może być spotykany również w produktach kosmetycznych w postaci żelów, kremów, czy różnego typu maściach.

CO ZAWIERA ALOES

Aloes składa się z 99% z wody, a pozostałe 1% to rozmaite substancja (ok. 100), które mają różnorodne działanie. Jedne z nich to m.in.:

glikoproteiny,
sacharydy,
antrachinony,
polipeptydy,
aminokwasy,
saponiny,
mikroelementy,
witaminy,
kwasy organiczne.

które są składnikami aktywnymi aloesu.

Posiada również aminokwasy, witaminy A,B,C i D oraz witaminę B12. Zawiera w sobie mikro i makroelementy: wapń, sód, potas, magnez, cynk, chrom, selen, żelazo, miedź, mangan, które są ważne dla organizmu.

ZASTOSOWANIE ALOESU

Dzięki bogatej gamie witamin i aminokwasów aloes sprawdza się w wielu przypadkach. Może być zastosowany przy wzmocnieniu organizmu lub gdy posiadamy różne dolegliwości z układem pokarmowym.
Picie aloesu może pomóc przy alergii czy detoksykacji organizmy, zmniejszeniu cholesterolu oraz gdy chcemy wyregulować ciśnienie krwi.

Aloe vera jest także wykorzystywana w kosmetykach, by złagodzić oparzenia, lub głęboko nawilżyć skórę. Ekstrakt z aloesu wykazuje przede wszystkim właściwości nawilżające, kojące, kondycjonujące i antybakteryjne. Dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków – nie tylko do pielęgnacji skóry, ale także włosów. Warto wspomnieć, że działa na włosy ma wielorakie: może nie tylko zapobiegać wysuszeniu, ale także zapobiegać wypadaniu włosów, ponieważ może odżywiać skórę głowy i wspomagać krążenie krwi.
Warto kupować kosmetyki naturalne zawierające aloes, ponieważ nadają się do codziennej pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Możemy jednak wykorzystać również miazgę pozyskiwaną z roślin rosnących na parapecie okiennym – jest bardzo delikatna, dzięki czemu nadaje się nawet dla wrażliwej skóry. Ze względu na działanie nawilżające i łagodzące warto go dodawać do kremów lub balsamów, ale można też stosować go samodzielnie i nakładać bezpośrednio na wybrane partie skóry. Aloes sprawdzi się także jako naturalna odżywka do brwi lub paznokci.

Powiązane artykuły

Na czym polega współpraca z trenerem personalnym?

Współpraca z trenerem personalnym to znacznie więcej niż tylko...

Maść z olejem z konopi — właściwości i zastosowanie

Maść z olejem z konopi to naturalny produkt, który...

Kwas hialuronowy — dlaczego jest tak popularny?

Kwas hialuronowy stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i...

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i poprawie jakości snu?

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem...

Zumba w wodzie Bydgoszcz — ciekawe zajęcia ruchowe

Ruch w okresie letnim — zwłaszcza w upały —...