Utrata słuchu: spotka jednego z czterech!

Utrata słuchu już niedługo może stać się problemem dla wielu osób.25 procent światowej populacji będzie miało ubytek słuchu do 2050 roku. Wskazują na to obliczenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oznacza to, że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na świecie będzie żyło z pewnym stopniem ubytku słuchu.

Co najmniej 700 milionów z tych osób będzie potrzebowało leczenia oraz innych usług rehabilitacyjnych, chyba że zostaną podjęte działania, pisze WHO w raporcie na temat słuchu opublikowanym na początku marca. W komunikacie prasowym WHO dyrektor generalny Tedros Adhanom mówi, że nieleczona utrata słuchu może mieć szkodliwy wpływ na zdolność ludzi do komunikowania się i pracy. Może również wpływać na zdrowie psychiczne i zdolność do utrzymywania relacji.

Odkryj problem.
Raport podkreśla potrzebę zwiększenia wysiłków w celu szybkiego zapobiegania utracie słuchu. Można tego dokonać, inwestując w usługi związane z uchem i słuchem oraz rozszerzając dostęp do nich. Inwestycje w ochronę słuchu i uszu okazały się opłacalne: WHO szacuje, że rząd może spodziewać się zwrotu w wysokości prawie 16 dolarów za każdego zainwestowanego dolara.

Brak rzetelnych informacji i piętnujące podejście do chorób uszu i utraty słuchu są powodem, dla którego zbyt mało osób otrzymuje pomoc przy problemach ze słuchem. WHO pisze, że nawet wśród pracowników służby zdrowia często brakuje wiedzy na temat profilaktyki, wczesnej identyfikacji i leczenia ubytków słuchu i chorób ucha. W rezultacie pracownicy służby zdrowia nie są w stanie zapewnić niezbędnej opieki.

Ponadto WHO pisze, że w większości krajów ochrona słuchu i uszu nadal nie jest zintegrowana z krajowymi usługami zdrowotnymi. Dlatego dostęp do pomocy dla wielu osób z chorobami ucha i utratą słuchu jest trudny. Dostęp do aparatów słuchowych jest również słabo udokumentowany.

WHO pisze, że w wielu krajach o niskich dochodach brakuje specjalistów: jest ogromny niedobór specjalistów od uszu, nosa i gardła. Brakuje też audiologów i logopedów. Uważają, że tę lukę można zlikwidować poprzez integrację ochrony słuchu i uszu z podstawową opieką zdrowotną. Ale wtedy potrzebne są strategie i szkolenie.

Przyczyny utraty słuchu.
U dzieci prawie 60 procentom utraty słuchu można zapobiec, stosując takie środki, jak zapobieganie różyczce i zapaleniu opon mózgowych, lepsza opieka noworodków i badania przesiewowe oraz wczesne leczenie zapalenia ucha środkowego.

U dorosłych kontrola hałasu, bezpieczne stosowanie leków, które mogą być szkodliwe dla słuchu oraz dobra higiena ucha mogą pomóc w utrzymaniu dobrego słuchu i zmniejszyć możliwość utraty słuchu.

Rozpoznanie problemów to pierwszy krok w leczeniu ubytku słuchu i powiązanych chorób ucha. WHO pisze w raporcie, że kliniczne badania przesiewowe w strategicznych okresach życia zapewniają, że wszelkie ubytki słuchu i choroby słuchu można zidentyfikować tak wcześnie, jak to możliwe.

Nowe postępy technologiczne mogą zidentyfikować problemy ze słuchem i utratę słuchu w każdym wieku – nawet przy ograniczonym przeszkoleniu i ograniczonych zasobach. Umożliwiają to precyzyjne i przyjazne dla użytkownika narzędzia.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...