Terapia dla rodzin – czym jest?

Istnieją różne odmiany psychoterapii, a jedną z nich jest właśnie terapia dla rodzin. Kieruje się ją do tych, którzy zmagają się z problemami typowo rodzinnymi, ale na tyle ciężkimi, że nie potrafią sami sobie z nimi poradzić. Terapia pomaga dokonać analizy problemów. Pozwala rozwiązywać różne konflikty i spory na bieżąco. Daje też członkom rodziny odpowiednie narzędzia do tego, by w przyszłości, gdyby doszło u nich do pojawienia się kolejnych problemów, mogli już samodzielnie sobie z nimi poradzić. A to bardzo ważne, aby relacje między członkami rodziny były przynajmniej dobre.

Na czym polega psychoterapia rodzin?
Jest to jedna z odmian pomocy psychologicznej, kierowana właśnie do rodzin. Bardzo często w dużym stopniu koncentruje się na oferowaniu wsparcia rodzicom, umożliwiając im radzenie sobie z różnymi problemami wychowawczymi. Oczywiście dzieci, zwłaszcza te nieco starsze, również biorą aktywny udział w psychoterapii. Tak naprawdę wszyscy mogą na niej szukać metod rozwiązywania różnych konfliktów, by koniec końców dojść do ustabilizowania sytuacji rodzinnej. A problemy nie muszą wcale brać się z jakichś patologii czy poważniejszych zaburzeń psychicznych jednego z członków rodziny. Tak naprawdę biorą się one z różnych przyczyny, tak więc to właśnie te przyczyny trzeba odnaleźć z pomocą terapeuty. Terapeuta rodzinny zazwyczaj też pozwala spojrzeć na trudną sytuację z zupełnie innej strony, w sposób bardziej obiektywny, wyłączając tutaj udział emocji. A o wiele łatwiej można poradzić sobie z kłopotami, gdy odzyskuje się wewnętrzny spokój i przede wszystkim wiarę w to, że można żyć inaczej.

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię dla rodzin?
Nawet nieznaczne, ale niewyjaśnione konflikty z czasem będą narastać i zaczną wtedy negatywnie oddziaływać na samopoczucie członków rodziny. Nierzadko przejawiają się one później w złym zachowaniu dzieci, czasem także w destrukcyjnych lub rozpaczliwych działaniach opiekunów. Zazwyczaj jednak każda rodzina jest w stanie rozpoznać ten moment, w którym problemów zaczyna być zbyt wiele. Wtedy właśnie warto poszukać pomocy u dobrego specjalisty. Nierzadko na terapię rodzinną kierują ludzi lekarze rodzinni, jeżeli tylko uznają, że komuś mogłaby się ona przydać. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się zaangażować w prawdziwą terapię, która będzie odbywać się przynajmniej raz w tygodniu, powinien udać się na podstawową konsultację psychologiczną. Po omówieniu sytuacji psycholog sam będzie w stanie stwierdzić, jaki typ terapii byłby dla danej rodziny najlepszy. Taka konsultacja pozwala też rozwiać wszelkie wątpliwości związane z udziałem w psychoterapii. Psycholog dokładnie wyjaśnia, na czym taka terapia dla rodzin będzie polegać i jakie efekty najprawdopodobniej przyniesie.

Przebieg psychoterapii dla rodzin
Typ terapii zawsze dopasowywany jest do konkretnego przypadku. Nie ma dwóch identycznych psychoterapii, tak więc zawsze na jednym z pierwszych spotkań psychoterapeuta wraz z rodziną przygotowuje specjalny kontrakt, w którym uwzględnia się zasady mające obowiązywać podczas kolejnych spotkań. Nie ma tu miejsca na żadne niejasności. Wszyscy członkowie rodziny otrzymują jasne informacje co do tego, w jakich dniach i o której godzinie będą się spotykać, ile będzie trwać jednorazowe spotkanie oraz czego będą mogli od niego oczekiwać. Rolą terapeuty jest jak najlepsze dopasowanie metody leczenia do konkretnej problematyki. Musi on też wraz z rodziną wyznaczyć ogólny cel spotkań i dążyć zawsze do jego realizacji. Czasami psychoterapia dla rodzin polega niemalże wyłącznie na rzeczowych rozmowach, podczas gdy innym razem terapeuta rodzinny wręcz wymaga od swoich pacjentów aktywnego działania i większego zaangażowania. Metoda leczenia zależy oczywiście od tego, jaki jest problem.

Dlaczego warto skorzystać z terapii dla rodzin?
Terapie rodzinne w Polsce wciąż nie są zbyt popularne. Mało który rodzic potrafi bowiem przyznać się do popełniania błędów wychowawczych i mało który chce, by ktokolwiek z zewnątrz oceniał jego działania. Warto jednak przełamać swoje ego i pozbyć się błędnych przekonań na temat psychoterapii. W tej metodzie leczenia nie ma niczego, czego można by się było wstydzić. Rodzice, którzy w momencie narośnięcia problemów wraz ze swoimi dziećmi zgłaszają się do terapeuty rodzinnego, mogą być wręcz z siebie dumni, że podejmują kroki, które mają doprowadzić ich do lepszego i wreszcie satysfakcjonującego życia. Terapia dla rodzin nie musi zresztą trwać w nieskończoność. Rzadko kiedy obejmuje ona więcej niż kilkanaście spotkań. Nieraz jest tak, że to tylko w oczach rodziny problemy są duże, a później – gdy już omówi się je z terapeutą – okazuje się, że bardzo łatwo da się je rozwiązać. Czasami już nawet miesięczna intensywna psychoterapia okazuje się w zupełności wystarczająca. Wymówką do niebrania udziału w spotkaniach absolutnie nie powinien być brak czasu. Spotkania trwają zwykle niecałą godzinę i odbywają się nieraz wyłącznie raz w tygodniu. Każdy zatem znajdzie na nie czas.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...