Odkryj rośliny, które mają właściwości lecznicze

Natura codziennie obdarowuje tych, którzy chcą zgłębiać jej tajemnice. Poznajcie rośliny, które przyjdą z pomocą, zwalczając różne dolegliwości.

W świecie, w którym króluje farmakologia, zapominamy o drogocennych i – co ważne – naturalnych właściwościach medycyny niekonwencjonalnej. Coraz bardziej ufamy chemii niż temu, czym leczyły się nasze babcie. Gdy tylko zauważamy jakieś niepokojące dolegliwości, szukamy apteki. Sięgamy po środki, których składu nie znamy lub rozumiemy i które mogą szkodzić naszym organizmom. W wielu przypadkach jednak wcale nie musimy truć się chemią, ponieważ możemy skorzystać z dobrodziejstw matki natury, Poniższa lista jest spisem czterech roślin, które mogą zachęcić Was do stworzenia swojej własnej “apteczki”. Apteczki przyjaznej każdemu, powszechnie dostępnej i zdrowej. Rośliny są w końcu cennym źródłem wielu mikroelementów i witamin niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Co ciekawe, czasem nie musimy nawet kupować tych ziół. Wystarczy, że przeszukamy nasze kuchenne półki, a na pewno znajdziemy coś na codzienne dolegliwości.

Lipa

Lipa jest pierwszym ziołem w naszym zestawieniu, które ma właściwości lecznicze. Napar z tej rośliny okazuję się czymś zbawiennym, gdy pojawiają się pierwsze oznaki choroby. Lipowa herbatka skutecznie radzi sobie z katarem. Doceniają ją ci, którzy muszą zmagać się z także z bólem gardła lub chrypką. Roślina ta może pomóc w pozbyciu się anginy, zapalenia oskrzeli lub gardła, grypy lub zwykłego przeziębienia. Lipa swoje wszechstronne działanie zawdzięcza swojemu składowi. Jej kwiatostany kryją w sobie prozdrowotne substancje takie jak: flawonoidy (mające przede wszystkim działanie przeciwzapalne), fitosterole (pomagające w obniżeniu poziomu cholesterolu, ale i zmniejszające ryzyko zawału lub zachorowania na miażdżycę), ale także i kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminę C i B3.

Lipa jest nie tylko rośliną leczniczą, ale także miododajną. Któż w końcu nie słyszał o miodzie lipowym? Jeśli chcecie wyposażyć swoją “naturalną apteczkę” w to zioło, pamiętajcie, że kwiatostany należy zebrać w okolicy kwietnia, a następnie ususzyć. W Polsce rosną tylko dwa gatunki lipy: szerokolistna i drobnolistna – oba znakomicie nadają się do celów leczniczych. Jeśli nie macie dostępu do drzew to nic straconego – w sklepie na pewno znajdziecie ziółka gotowe do zaparzenia.

Bazylia

Wykorzystywana w sałatkach, pesto, jako dodatek do pizzy, ale niewiele ludzi wie, że bazylia ma właściwości prozdrowotne. Po pierwsze zioło to działa przeciwgorączkowo. Po drugie bazylia jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed wieloma chorobami. Bazylia wspomaga też prace układu trawiennego. Pomaga na wzdęcia i niestrawność, ułatwiając trawienie i przyswojenie składników odżywczych zawartych w spożywanych pokarmach. Bazylia może także pomóc osobom, które zmagają się z brakiem apetytu. To jednak nie koniec jej cudownych właściwości, bowiem może przydać się także wtedy, gdy odczuwamy nudności. Dodatkowo bazylia wspomaga prace innego układu – tym razem nerwowego. Roślina ta uspokaja podobnie jak melisa. Zmniejsza nadpobudliwość, poprawia samopoczucie, zwalcza bezsenność i działa antydepresyjnie.

Bazylia jest także źródłem wielu minerałów (m.in. potasu, wapnia, sodu, magnezu, cynku), ale i witamin (m.in. witaminy A, B2 i B6, C, E oraz kwasu foliowego). Roślina ta ma więc nie tylko działanie prozdrowotne i jest niezastąpionym ziołem podczas gotowania, ale także przepięknie wygląda w kuchni. Świerze zioła nadają cudownego charakteru każdemu wnętrzu, w którym przygotowujecie swoje posiłki.

Czarny bez

Czarny bez również zachwyca swoimi wszechstronnymi właściwościami. Jest on od wieków wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej. Zwalczy on nie tylko gorączkę, ale i pomoże także na kaszel. Czarny bez zawiera wile składników, które pomagają w prawidłowej pracy organizmu. Kwiaty czarnego bzu zawierają – podobnie jak kwiaty lipy – flawonoidy, ale także i sterole, kwasy organiczne czy sole mineralne, a to właśnie one pomagają w pozbyciu się wysokiej temperatury. Kwiaty bzu działają moczopędnie, ale także poprawiają elastyczność i uszczelniają ściany naczyń włosowatych. Można z nich sporządzić okłady pomagające przy zapaleniu spojówek lub sporządzić napar do przepłukania bolącego gardła. Taki napar może pomóc także w rozrzedzaniu wydzieliny oskrzelowej. Owoce czarnego bzu również posiadają cudowne właściwości. Przede wszystkim działają przeciwzapalne i napotnie. Owoce tej rośliny kryją w sobie witaminy A i E, sole mineralne, pektyny, ale i antocyjany.

Z owoców można przygotować soki i powidła, z kwiatów natomiast napary – wszystko zależy od przeznaczenia. Jeśli nie masz dostępu do krzaków tej rośliny, bez problemu możesz kupić sok z czarnego bzu prawie w każdym sklepie spożywczym, a ziółka do zaparzenie np. w aptece.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to jedna z najbardziej powszechnych roślin w Polsce. Jego lecznicze właściwości są znane już od pokoleń, choć dziś niewielu z nas sięga po jego dobrodziejstwa. Mniszek jest szczególne niedocenianą rośliną, a przecież chroni nas przed różnymi dolegliwościami i pomaga organizmowi poradzić sobie z wieloma chorobami. Działa żółciopędnie i żóciotwórczo, stymulując procesy trawienia, ale także i antyoksydacyjnie, hamując powstanie wolnych rodników. Mniszek ma także właściwości przeciwzapalne i radzi sobie z wieloma bakteriami – liście mnisza zawierają związki, które świetnie poradzą sobie z drobnoustrojami. To właśnie dlatego polecany jest w czasie rekonwalescencji. Ta niepozorna roślinka posiada także właściwości obniżające poziom “złego cholesterolu”, a jednocześnie dostarcza naszemu ciału tego dobrego. W ten sposób mniszek lekarski dba o nasz układ sercowo-naczyniowy. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie jest dobra dla wszystkich. Nie jest wskazany osobom z chorobami nerek, wrzodami lub nadkwasotą. Powinno się unikać mniszka także, gdy zażywa się jakieś leki, ponieważ może wejść z nimi w interakcje.

Mniszek można przyjmować pod wieloma postaciami. Z liści rośliny można stworzyć wiosenną sałatkę. Z jego żółtych kwiatów można sporządzić syrop, który zalecany jest osobom z kaszlem lub infekcją górnych dróg oddechowych. Pomóc on może i tym, którzy walczą z infekcjami dróg moczowych. Kwiaty można także ususzyć i stworzyć z nich napar, jednak jeśli nie macie dostępu do rośliny, zawsze gotowy produkt można kupić w sklepie lub aptece. Znajdziecie tam zarówno syrop, jak i ziółka do zaparzania.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...