Octy owocowe i ich najpopularniejsze smaki 

Nie od dziś wiadomo, że owoce są dobre dla zdrowia i coraz częściej poddaje się je różnych procesom np. fermentacji, aby móc korzystać z ich właściwości zdrowotnych dłużej niż tylko w sezonie. Jednym z popularnych produktów, które powstają z owoców są żywe octy owocowe. Czym się one charakteryzują? Jakie smaki zalicza się do najpopularniejszych?

Ocet owocowy – co to takiego?

Żywe octy owocowe cieszą się coraz większą popularnością, ale wykorzystywane były już w starożytności m.in. do leczenia infekcji, czy przy schorzeniach skóry oraz dróg oddechowych. Ocet owocowy powstaje w następujący sposób:

1) Świeże owoce należy pokroić lub zrobić z nich pulpę.

2) Tak przygotowane owoce zalać wodą, lub wodą z cukrem.

Przy udziale drożdży i bakterii dochodzi do fermentacji alkoholowej oraz fermentacji octowej. Alkohol ulega fermentacji do kwasu octowego. Proces fermentacji powinien trwać minimum kilka dni. Czasem trwa nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jaką kwasowość chce się uzyskać. Jest kilka czynników, które łączy octy owocowe. Każdy z nich zawiera: kwas octowy i żywe kultury bakterii. Czym się różnią? Przede wszystkim właściwościami. Do tego każdy z nich ma inny zapach, kolor oraz smak.

Ocet jabłkowy – najpopularniejszy ocet owocowy

Ocet jabłkowy należy już do klasyki. Można go dostać praktycznie wszędzie. Ma nieco mętną strukturę i jest lekko kwaśny w smaku. Posiada dużo witaminy C oraz potasu. W jego składzie można znaleźć również kwasy organiczne (np. jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy) oraz kwas chlorogenowy, kwercetynę i katechiny. Ocet jabłkowy posiada niski indeks glikemiczny. Dzięki temu może być stosowany przez cukrzyków. Ma wiele korzyści dla zdrowia m.in. wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich, wpływa na perystaltykę jelit, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, czy zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników. Kolejnym popularnym octem owocowym jest ocet gruszkowy. Produkt ten zawiera wiele witamin i mikroelementów takich jak kwas foliowy, witamina K, miedź, bor, potas, jod oraz magnez. Posiada również pektyny i błonnik. Działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, a także pomaga w procesie trawienia. Kolejnym znanym octem owocowym jest ocet z truskawek. Jest on m.in. źródłem przeciwutleniaczy oraz kwasów organicznych. Może on także obniżać poziom cukru we krwi.

Zdrowotne działanie octu malinowego

Innym octem, na który warto zwrócić uwagę jest ocet malinowy. Charakteryzuje się mętną strukturą oraz wyrazistym smakiem i zapachem. Maliny mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych m.in. mogą obniżać gorączkę. Są bogate w polifenole, takie jak elagotaniny, witaminy C, E oraz z grupy B, a także antocyjany. Ocet malinowy posiada w sobie również takie minerały jak magnez, cynk, potas oraz wapń, a także błonnik. Produkt ten pomaga w różnego typu infekcjach, zaparciach, reguluje poziom glukozy we krwi, ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także wpływa korzystnie na ostrość widzenia.

Inne rodzaje octów

Octy owocowe są korzystne dla zdrowia, dlatego warto je stosować. Poza tymi najbardziej popularnymi, do których należą wyżej wymienione ocet można zrobić również innych owoców. Może to być np.: ocet jabłkowy z rokitnikiem, ocet z aronii, czarnego bzu, czy winogron. Każdy z nich poza standardowymi właściwościami octu owocowego przejmuje również właściwości owoców, z których wybrany produkt został zrobiony.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...