Nordic walking – sport dla każdego

Nordic walking to sport, który można uprawiać właściwie w każdym wieku. Nie wymaga zakupu drogich i specjalistycznych sprzętów. Do rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem wystarczą tylko kijki. Nordic walking wywodzi się z Finlandii, a w Polsce zyskuje coraz większą popularność.

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking, to sport, którego uprawianie może przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowia. Chodzenie z kijkami pomaga na to, aby spalić większą ilość kalorii. To świetny sposób na odciążenie stawów oraz zrzucenie dodatkowych kilogramów. Nordic walking angażuje znacznie więcej mięśni niż zwyczajny spacer. Podczas uprawiania tego sportu, angażowane są praktycznie wszystkie mięśnie ciała. To również świetny sposób na obniżenie cholesterolu. Częste uprawianie tego sportu wpływa korzystnie na ogólną kondycję i sprawność ruchową. 

Jak dobrać odpowiednie kijki?

Najpierw należy zwrócić uwagę na to, aby kijki nie były przeznaczone do trekkingu. Kijki trekkingowe mają nieco inne zastosowanie niż kije do nordic walking. Dobór odpowiednich kijków jest bardzo ważny. Warto wybrać lekkie kijki, a górna część kijków powinna być gładka, ponieważ ułatwia to trzymanie sprzętu w ręce. Końcówka kija powinna być lekko naostrzona, co ma zwiększyć przyczepność sprzętu. Warto wybrać kijki aluminiowe, a także wykonane z włókna szklanego, ponieważ są wytrzymałe i nie odkształcają się podczas chodzenia. Podczas dobierania kijków należy zwrócić uwagę na ich wysokość. Aby dobrać odpowiednią wysokość, należy złapać kijek za rączkę, a łokieć powinien znajdować się pod kątem 90 stopni w stosunku do trzymanego kijka.

Jak powinno się chodzić przy pomocy kijków?

Kończyny powinny pracować naprzemiennie. Jeśli lewa noga idzie do przodu, to równocześnie prawa ręka powinna pójść do przodu. Ruch ręki powinien zaczynać się od ramienia i zakończyć na równo z poziomem pępka. Ruch nogi powinien kończyć się za pośladkami. W momencie wbicia kijka w podłoże należy przesuwać rękę za linię pośladków. Po tym ruchu cały proces powinien się powtarzać. Tempo takiego spaceru powinno być dość szybkie, ponieważ wtedy da najbardziej efektowne rezultaty. 

Kto powinien uprawiać nordic walking?

Nordic walking jest sportem praktycznie dla każdego. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań lekarskich, może go uprawiać zarówno osoba starsza, jak i młodsza. Nordic walking to sport bardzo dobry dla osób starszych, ponieważ pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji i sprawności. Dodatkową zaletą jest fakt, iż kijki dają podporę i zapewniają stabilność, co chroni przed upadkami. Nordic walking jest również dobry dla osób z cukrzycą i nadwagą.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Laser frakcyjny nieablacyjny – pozbądź się blizn i rozstępów

Blizny i rozstępy to nie powód do wstydu. Jeśli...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...