Konsekwencje otyłości. Jakie choroby powoduje nadmierna masa ciała?

Z powodu chorób, do których prowadzi nadmierna masa ciała, umiera na całym świecie przeszło 2,5 mln osób każdego roku. Prawdą jest, że każdy człowiek potrzebuje tkanki tłuszczowej. Jest ona zapasowym źródłem energii oraz chroni ciało przed zimnem. Bez niej gospodarka hormonalna funkcjonowałaby nieprawidłowo. W sytuacji, gdy tkanki jest jej zbyt dużo, wtedy stanowi dla organizmu zagrożenie zdrowotne. Prowadzi do rozwoju licznych schorzeń, min.:

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba dotyczy zwykle stawów kolanowych. W wyniku zbyt mocnego ucisku na stawy najczęściej dochodzi do uszkodzenia błon, które wyściełają stawy. Nierzadko pojawia się także ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Inną chorobą stawów, która często występuje u ludzi otyłych jest dna moczanowa, czyli odkładanie się małych kryształków w stawach.

Zaburzenia płodności
Kobiety z otyłością dużo częściej mają zaburzenia hormonalne, a także zaburzenia cyklu miesiączkowego. To przekłada się na problemy z zajściem w ciążę. U otyłych kobiet ciężarnych wzrasta także ryzyko cukrzycy ciężarnych (typu LADA), oprócz tego może pojawić się zakażenie dróg moczowych, nadciśnienie i zespół policystycznych jajników. Z kolei mężczyźni z produkują plemniki gorszej jakości i są w większym stopniu narażeni na bezpłodność.

Nadciśnienie
Niemałe znaczenie ma nadwyżka sodu w organizmie. Dieta ludzi otyłych często składa się z żywności wysoko przetworzonej i produktów typu fast-food, które są źródłem dużej ilości soli. Także trzustka może produkować dodatkową insulinę, a to wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego.
Zaburzenia psychiczne
Ludzie otyli częściej cierpią na kompulsywne objadanie się, a to jeszcze bardziej nasila problem z masą ciała. Badacze sugerują, że otyłość spowalnia pracę mózgu, co może powodować nawet choroby neurodegeneracyjne (np. Parkinsona). Osoby otyłe mogą mieć też obniżoną samoocenę oraz trudności ze znalezieniem pracy czy partnera.

Kłopoty z oddychaniem.
Mogą się one pojawić, gdy dodatkowy ciężar ciała uciska płuca i zmniejsza powierzchnię do oddychania. Otyłość zwiększa ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego, który może być bardzo groźny. Obniżenie masy ciała może złagodzić objawy bezdechu we śnie.

Choroba niedokrwienna serca.
Jej przyczyną może być wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Nadmierna masa ciała powoduje obciążenie mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, w konsekwencji może dojść nawet do zawału.
Nowotwory
Dowiedziono, że kobiety otyłe są bardziej narażone na rozwój nowotworów jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, trzonu macicy i sutka. U mężczyzn z nadmierną masą ciała dużo częściej występują nowotwory jelita grubego i prostaty. Ponadto wszystkie osoby z otyłością są o wiele bardziej narażone na wystąpienie raka wątroby i trzustki.

Kamica żółciowa
Nadwyżka cholesterolu w wątrobie może przyczynić się do tworzenia kamieni żółciowych.

Inne choroby
Wysoka ilość cholesterolu w żółci i niski poziom kwasów żółciowych może prowadzić do chorób pęcherzyka żółciowego, a także sprzyjać tworzeniu się kamieni w nerkach. Nadmiar tłuszczu w obszarze brzucha może prowadzić także do stłuszczenia wątroby i zaburzenia pracy układu pokarmowego, chorób narządu wzroku (zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy). Spożywanie tłustych dań i słodyczy, a także brak aktywności ruchowej wywołują zaparcia i nasilają tworzenie się guzków krwawniczych (hemoroidów).

Cukrzyca typu 2
Otyłość i nadmiar tłuszczu na brzuchu przyczyniają się do obniżenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny, co koreluje z zaburzeniem tolerancji glukozy. W rezultacie może dojść do rozwoju cukrzycy typu 2. Ten typ cukrzycy jest najczęściej diagnozowany, gdy występuje przynajmniej jedno powikłanie (np. retinopatia, czy stopa cukrzycowa). Symptomy cukrzycy typu 2, to: wielomocz (zwiększenie oddawania moczu), ciągłe pragnienie, infekcje układu moczowego, przemęczenie. Niekontrolowana lub nieodpowiednio leczona cukrzyca może wywołać zawał serca, ślepotę, doprowadzić do niewydolności nerek, a nawet do udaru.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...