Wśród surowców produkowanych i wytwarzanych przez pszczoły szczególną uwagę człowieka, już od czasów starożytnych, przykuwała substancja używana przez owady między innymi do umacniania swoich siedzib. W wysokich temperaturach jest to płynna i kleista ciecz, a w niskich przyjmuje formę kruchych, najczęściej brązowawych, żółtawych grudek. Surowiec ten nazwano propolisem, które to starogreckie określenie przetrwało do czasów dzisiejszych. Propolis, inaczej kit pszczeli, stanowiący przede wszystkim żywice różnych drzew, jak i mieszaninę pszczelich wydzielin z żywicami, znajduje od dawna szerokie zastosowanie w medycynie.
Skład propolisu bywa bardzo zróżnicowany i jest ściśle związany z charakterystyką roślinności danego obszaru. Niemniej przede wszystkim składa się on z żywic, w formie nieprzetworzonej oraz w postaci mieszaniny z wydzielinami owadów. Zawiera on również pyłki kwiatowe, olejki eteryczne i wodę oraz wiele substancji aktywnych, których do tej pory wykazano ponad sto. Są to między innymi flawonoidy i związki fenolowe, kumaryny, estry, różne witaminy (A, z grupy B, C, D, E, PP, a także prowitaminy) i enzymy. W kicie pszczelim nie brakuje również substancji lipidowych i białek oraz śladowych ilości cukrów. Taka charakterystyka surowca sprawia, że wykazuje on działanie prozdrowotne przede wszystkim w dwóch sferach – walki z zakażeniami i chorobami skóry.
Propolis cechuje się bardzo silnym działaniem przeciwbakteryjnym, zarazem niszcząc różne gatunki grzybów. Przyjmowanie kitu pszczelego będzie zatem bardzo pomocne przy różnego rodzaju przeziębieniach, zakażeniach bakteryjnych oraz wirusowych. Propolis zarazem silnie poprawi odporność organizmu. Pomoże przy chorobach górnych dróg oddechowych, a w innych sferach – bywa stosowany przy chorobie wrzodowej żołądka, może również służyć przy profilaktyce nowotworów nosa bądź gardła.
Drugim kierunkiem wykorzystywania propolisu są wszelkiego rodzaju schorzenia skórne. Kit pszczeli pomaga na trudno gojące się rany, grzybice czy kandydozę. Wspomaga gojenie oparzeń, jest stosowany jako substancja odkażająca, dzięki wspomnianemu działaniu antyseptycznemu. Propolis jest również używany przy czyrakach, bakteryjnych chorobach skóry, owrzodzeniach jamy ustnej i rozmaitych ropnych schorzeniach. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od większości suplementów diety, działanie kitu pszczelego jest niezwykle skuteczne, co wykazały tak badania naukowe, jak i doświadczenia osób, które stosowały propolis. Z drugiej strony należy pamiętać, że wobec tego tym bardziej należy skonsultować z lekarzem czy farmaceutą ewentualne włączenie kitu pszczelego do codziennej diety bądź terapii. Jak i zwracać uwagę na to, że propolis może dawać odczyn alergiczny.
Nie tylko apteki i sklepy zielarskie, ale i pasieki czy drogerie posiadają w swojej ofercie rozmaite produkty oparte o kit pszczeli. Tabletki czy kapsułki, krople, roztwory. Rozmaite kremy lub maści. Osoba pragnąca skorzystać z oferty sklepów internetowych lub stacjonarnych bez problemu znajdzie coś dla siebie.