Jak samodzielnie przygotować izotonik?

Rynek suplementów i artykułów dla sportowców oraz ludzi aktywnych jest bardzo duży. Jednym z oferowanych produktów jest izotonik. Mało kto wie, że napój izotoniczny można sporządzić także w domu. Będzie on równie dobrze spełniał swoją funkcję, co izotonik, kupiony w sklepie.

Co to jest izotonik? 

Napój izotoniczny, w skrócie nazywany izotonikiem, to specjalny płyn, którego zadaniem jest uzupełnienie w organizmie wody oraz elektrolitów, które organizm traci w czasie intensywnego treningu. Izotoniki mogą mieć bardzo różnorodny skład. W swoim składzie oprócz wody najczęściej zawierają witaminy rozpuszczalne w wodzie, węglowodany, które występują w postaci glukozy i mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez. 
Inną ważną funkcją izotoników, jest utrzymanie wysokiego stężenia cukru we krwi. Pijąc go w czasie intensywnego treningu, organizm staje się bardziej wydajny i wytrzymalszy. 

Właściwości dobrego napoju izotonicznego

Najlepiej, jeśli izotonik przygotowany jest samodzielnie. Daje to wówczas gwarancję jakości i skuteczności. Przygotowując go samemu mamy pełną wiedzę, dotyczącą składników, z których się składa.
Zarówno napój izotoniczny, wykonany samemu, jak i ten kupowany w sklepie, powinien być odpowiednio dobrany pod kątem planowanego treningu, jego intensywności, długości oraz rodzaju. Tylko wówczas spełni swoją funkcję. Decydując się na kupno izotoniku, warto po niego sięgnąć w specjalistycznym sklepie dla osób uprawiających sport, zamiast w popularnych marketach. W profesjonalnym sklepie, mamy możliwość zapytać o radę pracownika, który powinien mieć znacznie większą wiedzę dotyczącą suplementacji. Warto pamiętać, że dobry izotonik, nie zawiera w swoim składzie substancji barwiących, ani innych substancji chemicznych. Dobry napój izotoniczny, jeśli jest kupowany codziennie, wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. W takim przypadku dużo lepszą opcją jest przygotowanie napoju w domu. 

Jak zrobić izotonik?

Przygotowanie samodzielnie izotoniku jest bardzo proste i szybkie. Przygotują go nawet osoby, niewykazujące się jakimiś szczególnymi umiejętnościami w kuchni. 
Do jego zrobienia potrzebna jest:

  • 500 ml niegazowanej wody
  • około 10 g miodu
  • sok z całej cytryny, limonki lub pomarańczy
  • szczypta soli

Wystarczy po prostu połączyć ze sobą wszystkie wymienione składniki. Warto zaznaczyć, że naturalny miód, posiada tendencję do krystalizowania się. Wysoka temperatura niszczy jego dobroczynne właściwości, dlatego, zamiast mieszać go w ciepłej wodzie, lepszym rozwiązaniem jest energiczne mieszanie, dopóty, dopóki miód się całkowicie nie rozpuści. 
Zamiast samodzielnie przygotowywać napój, można także kupić wodę brzozową lub kokosową, która również spełnia podobną funkcję.

 

 

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Laser frakcyjny nieablacyjny – pozbądź się blizn i rozstępów

Blizny i rozstępy to nie powód do wstydu. Jeśli...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...