Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami?

Nasza cera może borykać się z wieloma problemami. Często przeglądając się w lustrze sprawdzamy czy nie pojawiły się na niej nowe niedoskonałości. Możemy wtedy natrafić na jasnoczerwone linie przypominające pajączki. Popękane lub rozszerzone naczynka – bo o nich mowa – pojawiają się najczęściej w okolicy policzków i znajdują się tuż pod powierzchnią skóry (dlatego są tak dobrze widoczne).

Czym są pajączki i dlaczego się pojawiają?

Problem pękających naczynek, czyli teleangiektazji, może pojawić się niezależnie od wieku. Naczynia krwionośne znajdujące się pod powierzchnią skóry powiększają się lub rozszerzają tworząc charakterystyczne pajączki. Najczęściej występują na policzkach, ale mogą pojawić się też w okolicy ust, oczu, nosa, a także na palcach i nogach. W większości przypadków pajączki pojawiające się na twarzy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, chyba że ich wystąpienie jest spowodowane problemami zdrowotnymi. Przyczyny ich pojawiania się mogą być różne:

  • starzenie się (z wiekiem naczynka stają się słabsze),
  • urazy (siniaki mogą powodować pękanie naczyń włosowatych),
  • czynniki genetyczne,
  • nadmierna ekspozycja na słońce i wiatr,
  • efekt uboczny przyjmowanych leków,
  • efekt uboczny stosowania miejscowo lub doustnie kortykosteroidów,
  • ciąża,
  • trądzik,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • terapia hormonalna (lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych).

Pękające naczynka mogą być również objawem chorób wątroby, trądziku różowatego czy Zespołu Sturge’a – Webera (choroba układu nerwowego).

Jak pozbyć się pajączków?

Teleangiektazji nie da się wyleczyć. Można jednak zapobiegać pękaniu naczynek oraz zmniejszyć widoczność tych, które już zostały uszkodzone. Terapia w większości przypadków zależy od przyczyny. Jeśli jest nią np. trądzik różowaty, aby zminimalizować pękanie naczynek, lekarz zastosuje leczenie trądziku. Zabiegi stosowane w leczeniu pajączków nie działają jednakowo na każdego. Dlatego aby dowiedzieć się, która metoda będzie dla nas odpowiednia najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem. Opcji jest kilka.

Miejscowe stosowanie retinoidów

Retinoidy są często stosowane w leczeniu problemów skórnych. Pomagają zmniejszyć widoczność naczynek. Należy jednak zachować ostrożność podczas ich stosowania, ponieważ mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Terapia laserowa

Laser niszczy uszkodzone naczynka. Zabieg może wiązać się z lekkim bólem i dyskomfortem, a początkowo może także powodować uszkodzenia skóry (która jednak szybko się regeneruje).

Skleroterapia

Zabieg ten polega na wstrzyknięciu środków obliterujących, które uszczelniają uszkodzone naczynka i zmniejszają ich widoczność.

Zabieg IPL

Zabieg ten jest podobny do terapii laserowej. Jednak lasery stosowane w IPL wnikają głęboko w warstwy skóry, nie powodując jej uszkodzeń.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek?

Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że naturalne środki lub składniki mogą zapobiegać powstawaniu pajączków, to jednak niektóre domowe sposoby pielęgnacji mogą zminimalizować ich dalszy rozwój.

  • myj twarz letnią wodą – unikaj mycia twarzy gorącą wodą, która może dodatkowo uszkodzić naczynia krwionośne;
  • stosuj zimne kompresy – zwłaszcza zaraz po ekspozycji na słońce (zmocz ręcznik w zimnej wodzie lub po prostu wyciągnij worek z mrożonkami i użyj jako kompresu);
  • masaż aloesem – chociaż może nie pomóc na same pękające naczynka, to jednak działa łagodząco na skórę i leczy objawy trądziku różowatego (który może być przyczyną powstawania pajączków);
  • unikaj ekspozycji na słońce – zwłaszcza w porze dnia, gdy świeci ono najmocniej.
Powiązane artykuły

W co ubrać się na siłownię i zajęcia fitness? Podpowiadamy!

Strój na trening powinien być przede wszystkim wygodny. Ale...

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...