Jak przygotować się do głodówki leczniczej?

Sama myśl o poście żywieniowym sprawia, że niektórzy zaczynają robić się głodni. Jednak wiele badań wykazało, że wstrzemięźliwość od jedzenia może zdziałać prawdziwe cuda w organizmie. Dlatego nazywamy ten stan głodówką leczniczą. 

O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy?

Istnieje wiele różnych podejść do postu. Może to być powstrzymywanie się od określonych rodzajów pożywienia, takich jak węglowodany lub tłuszcze, czy też obniżenie ilości spożywanych kalorii w ogóle. Dodatkowo post może również odnosić się do niespożywania żadnego jedzenia lub napoju przez pewien okres. Najpopularniejszą głodówką leczniczą jest tak zwany post mnicha, który polega na wstrzymaniu się przed spożywaniem kalorii na 36 godzin.

Wiele religii zaleca post jako praktykę duchową. Ponadto, badania medyczne wykazały, że post może poprawić ogólny stan zdrowia i uważa się, że przedłuża życie, poprawia funkcjonowanie mózgu i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Do najważniejszych zalet głodówki leczniczej należą:

  • Obniżenie cholesterolu;
  • Obniżenie poziomu glukozy we krwi;
  • Złagodzenie stanów zapalnych;
  • Wspomaganie utraty wagi.

Przed rozpoczęciem postu nie zapominaj o nawodnieniu organizmu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj postu obierzesz w ramach głodówki leczniczej, pamiętaj o tym, żeby odpowiednio nawodnić organizm zarówno przed rozpoczęciem głodówki, jak i w trakcie. Jest to niezwykle istotne ze względu na to, że podczas postu obniżysz dzienną podaż płynu, który spożywasz wraz z jedzeniem. Picie dużej ilości wody pozwoli zapobiec skurczom, bólom głowy i osłabieniu w trakcie głodówki.

Zacznij powoli i zaadaptuj organizm

Zamiast nagle rozpoczynać post, specjaliści zalecają zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia i picia przez kilka dni lub tygodni wcześniej. Ma to na celu zapewnienie, że ciało nie doświadczy nagłego szoku, gdy rozpocznie się post. Sugerują również ograniczenie ilości spożywanego cukru przed rozpoczęciem głodówki leczniczej, ponieważ początkowe uczucie braku pożywienia w żołądku może szybko spowodować spadek cukru we krwi oraz uczucie głodu i zmęczenia. Aby utrzymać poziom energii, należy spożywać węglowodany złożone i pełnowartościowe białka przynajmniej tydzień przed głodówką.

Kto nie powinien stosować głodówki leczniczej?

Istnieją pewne warunki zdrowotne, na które post może mieć negatywny wpływ. Ludzie, którzy powinny całkowicie unikać postu, należą do grupy osób z pewnymi zaburzeniami medycznymi. Przed wyborem postu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy jest to bezpieczna aktywność dla Ciebie.

Głodówki leczniczej powinni unikać ludzie cierpiący na:

  • Cukrzycę;
  • Choroby nerek;
  • Niedożywienie.

 

 

Powiązane artykuły

W co ubrać się na siłownię i zajęcia fitness? Podpowiadamy!

Strój na trening powinien być przede wszystkim wygodny. Ale...

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Laser frakcyjny nieablacyjny – pozbądź się blizn i rozstępów

Blizny i rozstępy to nie powód do wstydu. Jeśli...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...