Jak dobrać wózek inwalidzki? 

Wózek inwalidzki jest bardzo ważnym sprzętem dla osób, które mają stałe lub czasowe trudności z poruszaniem. Ułatwia przemieszczanie się i zapewnia mobilność. Wózek inwalidzki powinien być pomocą, a nie utrudnieniem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu. Jak dobrać wózek inwalidzki? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Wózek manualny czy elektryczny? 

Wózki inwalidzkie możemy podzielić na dwie kategorie – manualne i elektryczne. Pierwszy z nich napędzany jest za pomocą rąk. Taki wózek jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają sprawną górną część ciała i chcą zachować sprawność fizyczną. Napędzanie wózka manualnie pomaga w ćwiczeniu rąk i górnych partii ciała. Sprawność ramion jest szczególnie ważna w procesie rehabilitacji. Jeśli więc wózek inwalidzki jest rozwiązaniem czasowym, to warto postawić na model manualny. 

Przy wózku manualnym należy także zwrócić uwagę, czy wózek jest aktywny. Wózki aktywne są lżejsze i umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód takich jak progi, czy krawężniki. To dobre rozwiązanie dla osób, które muszą być mobilne. Jeśli natomiast użytkownik potrzebuje przemieszczać się tylko w obrębie swojego mieszkania, to wystarczy wózek standardowy. 

Z kolei wózek elektryczny warto wziąć pod uwagę, kiedy sprawność fizyczna nie pozwala na napędzanie wózka siłą rąk. Taki wózek działa przy pomocy zamontowanego w nim silnika. Co ważne, sterowanie wózkiem elektrycznym jest bardzo proste i nie sprawia trudności, nawet osobom, które mają problemy z górnymi partiami ciała. Warto jednak pamiętać, że zakup wózka elektrycznego wiąże się z wyższymi kosztami. Wybierając wózek inwalidzki, należy więc dopasować model do poziomu aktywności. 

Wózek inwalidzki – czy wielkość ma znaczenie? 

Wymiary wózka inwalidzkiego mają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o komfort użytkowania. Po pierwsze musimy odpowiednio dopasować szerokość siedziska. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmierz szerokość miednicy w linii prostej. Wygodne siedzisko powinno być kilka centymetrów szersze. W przypadku wózka aktywnego do uzyskanych wymiarów możemy doliczyć maksymalnie 3 centymetry. 

Kolejne pomiary dotyczą wysokości zagłówka, oparcia oraz podnóżków. Odpowiednie dopasowanie tych elementów jest niezbędne jeśli chcemy, żeby wózek był dla użytkownika wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Przy wyborze wózka inwalidzkiego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista doradzi nam, jaki model sprawdzi się najlepiej przy danej sytuacji. 

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...