Jak dobrać wózek inwalidzki? 

Wózek inwalidzki jest bardzo ważnym sprzętem dla osób, które mają stałe lub czasowe trudności z poruszaniem. Ułatwia przemieszczanie się i zapewnia mobilność. Wózek inwalidzki powinien być pomocą, a nie utrudnieniem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu. Jak dobrać wózek inwalidzki? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Wózek manualny czy elektryczny? 

Wózki inwalidzkie możemy podzielić na dwie kategorie – manualne i elektryczne. Pierwszy z nich napędzany jest za pomocą rąk. Taki wózek jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają sprawną górną część ciała i chcą zachować sprawność fizyczną. Napędzanie wózka manualnie pomaga w ćwiczeniu rąk i górnych partii ciała. Sprawność ramion jest szczególnie ważna w procesie rehabilitacji. Jeśli więc wózek inwalidzki jest rozwiązaniem czasowym, to warto postawić na model manualny. 

Przy wózku manualnym należy także zwrócić uwagę, czy wózek jest aktywny. Wózki aktywne są lżejsze i umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód takich jak progi, czy krawężniki. To dobre rozwiązanie dla osób, które muszą być mobilne. Jeśli natomiast użytkownik potrzebuje przemieszczać się tylko w obrębie swojego mieszkania, to wystarczy wózek standardowy. 

Z kolei wózek elektryczny warto wziąć pod uwagę, kiedy sprawność fizyczna nie pozwala na napędzanie wózka siłą rąk. Taki wózek działa przy pomocy zamontowanego w nim silnika. Co ważne, sterowanie wózkiem elektrycznym jest bardzo proste i nie sprawia trudności, nawet osobom, które mają problemy z górnymi partiami ciała. Warto jednak pamiętać, że zakup wózka elektrycznego wiąże się z wyższymi kosztami. Wybierając wózek inwalidzki, należy więc dopasować model do poziomu aktywności. 

Wózek inwalidzki – czy wielkość ma znaczenie? 

Wymiary wózka inwalidzkiego mają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o komfort użytkowania. Po pierwsze musimy odpowiednio dopasować szerokość siedziska. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmierz szerokość miednicy w linii prostej. Wygodne siedzisko powinno być kilka centymetrów szersze. W przypadku wózka aktywnego do uzyskanych wymiarów możemy doliczyć maksymalnie 3 centymetry. 

Kolejne pomiary dotyczą wysokości zagłówka, oparcia oraz podnóżków. Odpowiednie dopasowanie tych elementów jest niezbędne jeśli chcemy, żeby wózek był dla użytkownika wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Przy wyborze wózka inwalidzkiego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista doradzi nam, jaki model sprawdzi się najlepiej przy danej sytuacji. 

Powiązane artykuły

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...

Bonding – Twój sposób na piękny uśmiech!

Czy wiesz, że odbudowa zębów nie musi wiązać się...