Jak dobrać wózek inwalidzki? 

Wózek inwalidzki jest bardzo ważnym sprzętem dla osób, które mają stałe lub czasowe trudności z poruszaniem. Ułatwia przemieszczanie się i zapewnia mobilność. Wózek inwalidzki powinien być pomocą, a nie utrudnieniem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu. Jak dobrać wózek inwalidzki? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Wózek manualny czy elektryczny? 

Wózki inwalidzkie możemy podzielić na dwie kategorie – manualne i elektryczne. Pierwszy z nich napędzany jest za pomocą rąk. Taki wózek jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają sprawną górną część ciała i chcą zachować sprawność fizyczną. Napędzanie wózka manualnie pomaga w ćwiczeniu rąk i górnych partii ciała. Sprawność ramion jest szczególnie ważna w procesie rehabilitacji. Jeśli więc wózek inwalidzki jest rozwiązaniem czasowym, to warto postawić na model manualny. 

Przy wózku manualnym należy także zwrócić uwagę, czy wózek jest aktywny. Wózki aktywne są lżejsze i umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód takich jak progi, czy krawężniki. To dobre rozwiązanie dla osób, które muszą być mobilne. Jeśli natomiast użytkownik potrzebuje przemieszczać się tylko w obrębie swojego mieszkania, to wystarczy wózek standardowy. 

Z kolei wózek elektryczny warto wziąć pod uwagę, kiedy sprawność fizyczna nie pozwala na napędzanie wózka siłą rąk. Taki wózek działa przy pomocy zamontowanego w nim silnika. Co ważne, sterowanie wózkiem elektrycznym jest bardzo proste i nie sprawia trudności, nawet osobom, które mają problemy z górnymi partiami ciała. Warto jednak pamiętać, że zakup wózka elektrycznego wiąże się z wyższymi kosztami. Wybierając wózek inwalidzki, należy więc dopasować model do poziomu aktywności. 

Wózek inwalidzki – czy wielkość ma znaczenie? 

Wymiary wózka inwalidzkiego mają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o komfort użytkowania. Po pierwsze musimy odpowiednio dopasować szerokość siedziska. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmierz szerokość miednicy w linii prostej. Wygodne siedzisko powinno być kilka centymetrów szersze. W przypadku wózka aktywnego do uzyskanych wymiarów możemy doliczyć maksymalnie 3 centymetry. 

Kolejne pomiary dotyczą wysokości zagłówka, oparcia oraz podnóżków. Odpowiednie dopasowanie tych elementów jest niezbędne jeśli chcemy, żeby wózek był dla użytkownika wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Przy wyborze wózka inwalidzkiego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista doradzi nam, jaki model sprawdzi się najlepiej przy danej sytuacji. 

Powiązane artykuły

Na czym polega współpraca z trenerem personalnym?

Współpraca z trenerem personalnym to znacznie więcej niż tylko...

Maść z olejem z konopi — właściwości i zastosowanie

Maść z olejem z konopi to naturalny produkt, który...

Kwas hialuronowy — dlaczego jest tak popularny?

Kwas hialuronowy stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i...

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i poprawie jakości snu?

Jak medytacja może pomóc w radzeniu sobie ze stresem...

Zumba w wodzie Bydgoszcz — ciekawe zajęcia ruchowe

Ruch w okresie letnim — zwłaszcza w upały —...