Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki znany jest ze swoich cennych właściwości zdrowotnych. Zawiera w swoim składzie między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, sole mineralne, przeciwutleniacze, a także tymochinon. Czarnuszkę możemy kupić w postaci oleju bądź nasion. Jednak nasiona ze względu na specyficzny gorzki smak nie są zbyt często wybierane. Najczęściej decydujemy się na olej z czarnuszki, który jest niezwykle prosty do włączenia do codziennej diety. Niezależnie od tego, która forma będzie dla nas lepsza, z całą pewnością produkt ten warto włączyć do codziennej diety. A dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Właściwości czarnuszki

Nasiona czarnuszki zawierają witaminy B i E, beta-karoten, olejek eteryczny z tymochinonem, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, biotynę, kwasy oleinowy, linolowy, palmitynowy, mirystynowy i elkozadeinowy oraz flawonoidy, działające antyoksydacyjnie. Zawartość beta-karotenu powoduje, iż czarnuszka bardzo korzystnie wpływa na skórę, gdyż jest prowitaminą A, czyli związkiem wytwarzającym w organizmie witaminę A. Przeciwutleniacze usuwają wolne rodniki z organizmu, a także działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Czarnuszka ma zdolność wzmacniania wątroby i nerek oraz chronienia ich przed wyniszczającym działaniem leków i związków chemicznych. To zaledwie kilka działań, jakie wykazuje czarnuszka, jednak z całą pewnością jest ich znacznie więcej, Warto więc włączyć ją do codziennej diety i przekonaj się o jej wyjątkowej mocy na własnej skórze.

 

Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki zawiera tymochinon, czyli substancję o działaniu przeciwzapalnym. Olejek możemy stosować doustnie bądź zewnętrznie. Drugi sposób przyda się np. w leczeniu atopowego zapalenia skóry, trądziku, a także oparzeń słonecznych. Olejek stosowany na skórę opóźnia proces starzenia się. Olej z czarnuszki ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i rozkurczowe. Dlatego też często jest stosowany przy problemach ze strony układu pokarmowego. Działanie antybakteryjne i mukolityczne sprawia, że szybciej uporamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Olej może być stosowany w czasie leczenia grypy, a także jako dodatek do antybiotykoterapii. Czarnuszka polecana jest osobom z nadciśnieniem, gdyż może ona nieznacznie obniżać ciśnienie krwi. Olej z czarnuszki często stosowany jest w leczeniu alergii, a także astmy. Ma on działanie antyhistaminowe. Czarnuszka zmniejsza katar alergiczny, a także rozszerza oskrzela co ułatwia oddychanie u osób z astmą.

Jak wybrać dobry olej?

Wybór oleju wcale nie jest taki oczywisty. Aby wybrać najlepszej jakości olej, warto poznać kilka zasad, zanim pójdziemy do sklepu i chwycimy pierwszy lepszy produkt z półki. Jak więc wybrać dobry olej? Jak wszystkie produkty spożywcze olej z czarnuszki powinien być dobrej jakości. Często w sklepach jest przechowywany na półkach, co nie jest korzystne. Taki olej najlepiej trzymać w lodówce. Powinien być on także w szklanej, ciemnej butelce, która ochroni go przed działaniem słońca, gdyż pod wpływem promieni słonecznych olej traci wiele cennych składników odżywczych. Ważne jest także to, żeby olej był tłoczony na zimno i nierafinowany. Na spodzie butelki z olejem może pojawić się osad, co świadczy o dobrej jakości produktu.

Jak stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki należy przyjmować regularnie. Dzieciom możemy podawać pół łyżeczki oleju dziennie. Średnia dawka dla osoby dorosłej to łyżeczka. Olej z czarnuszki najlepiej przyjmować w kilku porcjach, po pół łyżeczki każda. W ten sposób zapewnimy sobie skuteczne wsparcie w leczeniu wielu chorób. W przypadku sezonowych alergii warto zacząć przyjmować olejek przed sezonem. W ten sposób unikniemy nagłego pojawienia się objawów alergii. Dobrym pomysłem jest także stopniowe zwiększanie dawki. Zaczynamy od pół łyżeczki dziennie. Po kilku dniach przyjmujemy dwa razy po pół łyżeczki. Maksymalna dawka to około trzy łyżeczki oleju dziennie. Później warto zrobić tydzień przerwy, po czym możemy wrócić do stosowania oleju. W ten sposób będzie on lepiej działał na nasz organizm.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...