Odżywki to włosów są kosmetykami, których stosowanie jest wskazane po każdym myciu. Nie każdego satysfakcjonuje jednak korzystanie z drogeryjnych preparatów do włosów. Osobom, które poszukują rozwiązań naturalnych, na pewno spodobają się domowe odżywki do włosów.
Dlaczego warto stosować naturalne, domowe odżywki do włosów?
Zanim zdobędzie się wiedzę na temat tego, jak zrobić naturalną odżywkę do włosów, dobrze byłoby poznać największe korzyści wynikające z ich stosowania. Przede wszystkim, domowe odżywki są:
- proste w przygotowaniu
- tanie
- skuteczne
- bezpieczne
- szybkie do zrobienia
W zależności od wykorzystanych składników, domowa odżywka może zadziałać nawilżająco, regulująco bądź łagodząco. Zazwyczaj jednak, taki domowy kosmetyk będzie stanowił remedium na więcej niż jeden problem. Z tego też względu, odżywka wykonana w warunkach domowych może zadowolić każdą, nawet najbardziej wymagającą osobę.
Z czego zrobić odżywkę do włosów suchych i zniszczonych?
Włosy suche i zniszczone wymagają nawilżenia i regeneracji. Do przygotowania domowej odżywki dla nich, należałoby wykorzystać takie składniki jak:
- jajka
- olej rzepakowy/lniany/oliwę z oliwek
- żel z liści aloesu
- miód
- jogurt
- płatki owsiane
Co ciekawe, wcale nie trzeba kierować się jakimś jednym, gotowym przepisem na domową odżywkę. Wyżej wymienione składniki można mieszać ze sobą w różnych proporcjach w taki sposób, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Domowa maska nie może być zbyt rzadka, bo będzie wówczas spływać z włosów. Jej formuła powinna być zatem dość treściwa, bo wtedy utrzyma się na kosmykach nawet przez kilkanaście minut.
Warto używać różnych maseczek i obserwować, w jaki sposób reagują na nie włosy. Dzięki temu, będzie można stworzyć najbardziej skuteczną dla siebie recepturę. Odżywkę można stosować kilka razy w tygodniu. Efekty powinny być widoczne już po pierwszym użyciu.
Jaka odżywka dla włosów przetłuszczających się?
Odżywka do włosów przetłuszczających się, raczej nie powinna bazować na intensywnie nawilżających składnikach. Raczej nie zaleca się robienia odżywek na bazie olejów czy miodu. Śmiało można zaś wykorzystać drożdże rozmieszane z mlekiem. Taka maseczka nadaje się do użycia nie tylko na same włosy, ale również na skórę głowy. Można wzbogacić ją o dodatek paru kropel olejku z drzewa herbacianego. Dobrym pomysłem może okazać się także dodanie do niej oleju rycynowego bądź łopianowego. Składniki te charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz regulującym pracę gruczołów łojowych. Pomagają także pobudzić kosmyki do intensywnego wzrostu, dzięki czemu można zmniejszyć wypadanie włosów oraz przyspieszyć ich porost.