Jak znaleźć motywację do przestrzegania diety?

Dieta, choć, z zasady ma nieść ze sobą pozytywne skutki, to niestety wielu ludziom kojarzy się z czymś wyjątkowo nieprzyjemnym. Zakazy oraz długi okres oczekiwania na efekty często sprawiają, że kończy się ona porażką, a stare nawyki wracają. Jak znaleźć motywację, aby na niej wytrwać?

Dlaczego tak szybko się poddajemy będąc na diecie?

Dieta, to często synonim wyrzeczeń i poświęceń. Ulubione słodkości trzeba schować do szuflady, a na śniadania podsuwane są nam różne dziwne rzeczy, na które w normalnych warunkach raczej nie zwrócilibyśmy uwagi. Otoczenie także nie pomaga. Koledzy w pracy zajadają się fast foodami, a partner mówi, że przecież jeden batonik albo słodkie ciasteczko to jeszcze nie tragedia. Niestety, często tak to wygląda, a w efekcie prowadzi do rezygnacji z diety, która, jeżeli jest przestrzegana tylko połowicznie, to rzeczywiście może nie przynieść efektów, wywołując frustrację.

Jak znaleźć motywację na diecie?

Dobra wiadomość jest taka, że mimo wszystko można znaleźć motywację, dzięki której dieta, nie tylko wyda nam się czymś kompletnie niestrasznym, ale nawet zagości w naszym życiu na dłużej i to bez żadnego nakazu! Co może okazać się pomocą, kiedy właśnie decydujemy się zmienić swoje nawyki żywieniowe?

  • Trzeba widzieć cel. Warto wiedzieć po co tak naprawdę przechodzimy na dietę i wciąż mieć to przed oczami. Marzą nam się lepsze wyniki badań? Kilka kilo mniej na wadze, a może po prostu czujemy, że nasz organizm potrzebuje więcej zdrowej energii? Zanim zaczniemy dietę, warto zapisać to sobie i powiesić w widocznym miejscu, na które często zerkamy. Dobrym rozwiązaniem na takie przypomnienie może być chociażby szafka ze słodyczami lub lodówka, przed których otwarciem dzięki temu dwa razy się zastanowimy.
  • Warto robić małe kroki. Nie ma sensu oczekiwać, że zrzucimy pięć kilogramów w tydzień, lub już kolejnego dnia będziemy wolni od chęci sięgania po czekoladę. Pozytywnie za to może na nas zadziałać nagradzanie się za małe kroki. Każdy zgubiony kilogram lub dzień bez cukru to powód do tego, aby być z siebie dumnym.
  • Dobrze jest ustalić dietę, która będzie smaczna. Zmiana nawyków żywieniowych, wcale nie musi wiązać się z tym, że nigdy już nie zjemy niczego, co lubimy. Warto porozmawiać z dietetykiem i poprosić, aby uwzględnił on w jadłospisie rzeczy, które chętnie jadamy, oczywiście na tyle, ile jest to możliwe.

Pierwsze efekty przestrzegania diety z pewnością sprawią, że motywacja wzrośnie, jednak zanim będą one widoczne, warto zająć głowę czymś innym, a wolny czas wykorzystać chociażby na jakieś ciekawe hobby lub treningi. Podczas diety przydać się mogą także książki motywacyjne lub zwyczajnie częste rozmowy z kimś, kto w nas wierzy i nie pozwoli nam na kryzys.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Dlaczego warto zdecydować się na odzież z nadrukiem firmowym?

W obecnym świecie budowanie rozpoznawalności marki staje się kluczowym...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Trendy na 2024 rok – jaką długość spódnicy wybrać

W modzie wraca do łask długość, która mogła wydawać...

Yeezy Slide: Wygodne i stylowe – dlaczego są tak popularne?

Kanye West, znany nie tylko ze swoich osiągnięć muzycznych,...