Jak zadbać i uporządkować swoje finanse?

Masz wrażenie, że żyjesz od pierwszego do pierwszego? Ledwo wiążesz koniec z końcem? Warto poznać proste zasady, które wprowadzą ład do Twoich finansów!

Proste zasady, dzięki którym można zadbać o domowy budżet

W dzisiejszych czasach, kiedy istnieje możliwość płatności poprzez BLIK, czy karty debetowe, gotówka nie przechodzi bezpośrednio przez nasze ręce lub ma to miejsce dość sporadycznie. Chociaż kwota, którą należy uiścić w sklepie jest znana, nie zawsze na to zwracamy uwagę. Co więcej, brak regularnej kontroli nad wydatkami sprawia, że w pewnym momencie okazuje się, pieniędzy na koncie jest mniej, niż mogłoby się wydawać, a to dopiero połowa miesiąca. Jak ogarnąć swoje finanse?

Lista stałych wydatków

To najważniejsza lista. Wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe to priorytet, jeśli chodzi o płatności, z którym należy się liczyć. W opłatach tych należy uwzględnić wszystko:

  • zobowiązania finansowe, jak raty pożyczek, czy kredytów
  • opłaty stałe, jak abonament za telefon, Internet, również karnety, jak ten na siłownię, czy basen, ale też wyjem mieszkania, jeśli takowa sytuacja ma miejsce
  • opłaty związane mediami: gaz, prąd, woda oraz częstotliwość opłat – niektóre z nich uiszcza się na przykład raz na dwa miesiące

Opłaty stałe to wszystkie, cykliczne opłaty, z którymi należy się liczyć. Może natomiast okazać się, że ktoś płaci za karnet na siłownię, z której nie korzysta. W pierwszej kolejności należy sprawdzić całą listę i stwierdzić, które z regularnych wydatków są niezbędne, które są potrzebne, a które są zbędnym wydatkiem.

Kontrola nad wydatkami spożywczymi

Nie sposób uniknąć wydatków spożywczych. Warto jednak kontrolować tego rodzaju wydatki. A przede wszystkim warto zabierać ze sobą każdorazowo paragon ze sklepu. Możliwe, iż nie od razu będzie możliwe prześledzenie wszystkich wydatków, dlatego warto gromadzić paragony przez cały miesiąc. Raz na kilka dni warto sprawdzić listę wydatków i ocenić, ile z nich jest potrzebna, a jaka ich część to bardziej zachcianka, niż przemyślany zakup. Warto ocenić także, czy przypadkiem jedzenie w lodówce się nie marnuje lub czy nie dochodzi do sytuacji, w której wyrzuca się jedzenie. To jasny przykład tego, że kupuje się więcej, niż jest to potrzebne.

Dodatkowe wydatki

Oczywistym jest, iż nie pracuje się po to, aby przeżyć, ale aby żyć. Warto jednak wziąć pod lupę dodatkowe wydatki, takie jak związane z przyjemnościami. Bardzo ważne jest, na jakiego rodzaju przyjemności wydaje się miesięcznie pieniądze, na ile jest to wydatek ważny, a na ile jest to impuls chwili, czy zachcianka. Początkowo może brzmieć to jak spore ograniczenie, ale chodzi przede wszystkim o to, aby mieć świadomość tego, na co wydaje się pieniądze, by móc kontrolować ten proces.

Powiązane artykuły

Jak działa kredyt oddłużeniowy? 

W obliczu rosnącego obciążenia długami  kredyt oddłużeniowy może być...

Dlaczego warto zdecydować się na odzież z nadrukiem firmowym?

W obecnym świecie budowanie rozpoznawalności marki staje się kluczowym...

Trendy na 2024 rok – jaką długość spódnicy wybrać

W modzie wraca do łask długość, która mogła wydawać...

Yeezy Slide: Wygodne i stylowe – dlaczego są tak popularne?

Kanye West, znany nie tylko ze swoich osiągnięć muzycznych,...

Czym jest i jak działa kantor kryptowalut? 

Kantory kryptowalut stają się coraz popularniejszym miejscem dla tych,...