Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – zalety i korzyści

Ubezpieczenie zdrowotne jest ważną kwestią, ale często pomijaną przez podróżnych, którzy zakładają, że nie będą potrzebować opieki medycznej. To duży błąd, za który możemy słono zapłacić podczas pobytu za granicą, a którego możemy uniknąć. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można łatwo uzyskać i jest ona bezpłatna.

Czym jest EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinniśmy traktować traktować jako niezbędny element podróżowania, a nie zbędną uciążliwość. EKUZ jest uprawnia dla opieki zdrowotnej we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE), w krajach trzech członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, nienależących do UE), a także w Szwajcarii. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nadal ważna i akceptowana przez brytyjski Narodowy System Opieki Zdrowotnej (NHS), mimo że Wielka Brytania nie jest już członkiem UE. EKUZ gwarantuje posiadaczom taki sam poziom opieki zdrowotnej i usług we wszystkich uczestniczących krajach, jaki byłby zapewniony w kraju zamieszkania posiadacza karty, niezależnie od powodu jego pobytu w danym kraju.

Zasady korzystania z EKUZ

EKUZ nie zawsze uprawnia do bezpłatnej pomocy medycznej – jej koszty będą uzależnione od przepisów kraju, w którym zachodzi potrzeba skorzystania z pomocy lekarza. EKUZ uprawnia do:

  • bezpłatnej opieki zdrowotnej, jeśli mają ją w danym zakresie obywatele kraju pobytu
  • takiego samego kosztu określonych zabiegów, jaki przysługuje obywatelom kraju, w którym przebywamy.

Posiadaczowi karty przysługuje:

  • publiczna opieka zdrowotna, która może być bezpłatna lub dostępna po obniżonych kosztach
  • opieka położnicza
  • leczenie wcześniej istniejącego stanu chorobowego.

Aplikacja 

Karty są wydawane przez krajowego dostawcę ubezpieczeń zdrowotnych, który zazwyczaj zapewnia trzy metody składania wniosków – online, telefonicznie, osobiście. Każda osoba zamierzająca podróżować po aglomeracji europejskiej powinna posiadać własną EKUZ, ponieważ nie ma kart rodzinnych ani wspólnych kart dla małżonków. Okres ważności EKUZ zależy od kraju, który ją wydał i wynosi od kilku miesięcy do dziesięciu lat. W większości przypadków EKUZ jest ważna przez około 1 do 5 lat.

Czy warto?

Rząd zaleca wszystkim obywatelom posiadanie ważnej EKUZ przed wyruszeniem w zagraniczną podróż i z pewnością wyniknąć mogą z tego dla nas same korzyści. Pamiętajmy jednak, że EKUZ obejmuje wyłącznie koszty leczenia. Jeśli chcemy ubezpieczyć się na wypadek zgubionego paszportu czy bagażu, awaryjnego zakwaterowania bądź innych niespodzianek, nadal warto rozważyć  wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na podróż po Europie.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Dlaczego warto zdecydować się na odzież z nadrukiem firmowym?

W obecnym świecie budowanie rozpoznawalności marki staje się kluczowym...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Trendy na 2024 rok – jaką długość spódnicy wybrać

W modzie wraca do łask długość, która mogła wydawać...

Yeezy Slide: Wygodne i stylowe – dlaczego są tak popularne?

Kanye West, znany nie tylko ze swoich osiągnięć muzycznych,...