Znaczenie snu – dlaczego warto się wysypiać?

Sen to nie tylko odpoczynek fizyczny dla ciała. Z biologicznego punktu widzenia to szereg procesów zachodzących we wszystkich komórkach organizmu, które umożliwiają regenerację i prawidłowe funkcjonowanie. Podczas snu w mózgu i mięśniach następują zmiany fizjologiczne, kluczowe dla odbudowy odpowiednio neuronów i komórek mięśniowych. Jest to zatem regeneracja całego ciała i umysłu.

Regeneracja podczas snu

Podczas snu komórki nerwowe wykonują znacznie mniejszą pracę. Fale encefalograficzne znacznie zmniejszają swoją częstotliwość, a ich amplituda się zwiększa. Aktywność mózgu spada. Dzięki temu znacznie więcej energii może być przeznaczonych na odbudowę mikrouszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Sytuacja w mięśniach wygląda analogicznie. Napięcie mięśniowe spada całkowicie, dlatego wszystkie składniki odżywcze z krwi krążącej mogą zostać wykorzystywane na regenerację.

Budowanie siły mięśniowej

Zapotrzebowanie na sen zwiększa się znacznie u osób aktywnych fizycznie. Dzieje się tak dlatego, że właśnie podczas snu mikrouszkodzenia w mięśniach goją się i nadbudowują. W ten sposób masa mięśniowa oraz siła wzrastają. Sen to również moment najintensywniejszego buforowania kwasu mlekowego, który gromadzi się w organizmie podczas intensywnego wysiłku i jest jednym z czynników wywołujących zmęczenie i ból mięśni.

Procesy pamięciowe

To właśnie podczas snu zachodzi proces konsolidacji pamięci – przekształcania pamięci świeżej w pamięć trwałą. Dzieje się to w fazie REM snu, kiedy neurony utrzymywane są w stanie pobudzenia, ale jednocześnie nie otrzymują sygnałów rozpraszających ze środowiska zewnętrznego. Dlatego właśnie mówi się o kluczowej roli snu u uczniów i studentów. Mózg będzie w stanie wykorzystać świeżo przyswojone informacje tylko jeśli po nauce nastąpi odpowiedniej długości sen.

Kontrola łaknienia

Podczas snu wydzielany jest najważniejszy hormon sytości – leptyna. Zbyt krótki sen spowoduje znacznie większy głód w ciągu dnia. Osoby niedosypiające spożywają nawet 300-400 kcal więcej niż spożywałyby przy prawidłowej ilości snu.

Wydzielanie hormonów

Wiele kluczowych dla funkcjonowania organizmu hormonów wydzielanych jest w cyklu okołodobowym. Hormon wzrostu osiąga szczytowy poziom w nocy, podczas snu NREM. Podobnie zachowuje się prolaktyna. W fazie REM wzrasta poziom testosteronu u mężczyzn. Zaraz po przebudzeniu wzrasta natomiast poziom kortyzolu i aldosteronu. Regularny sen, jego jakość i długość wpływa zatem na ogólny stan całego organizmu w ciągu dnia, tygodni, miesięcy i lat.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...