Zapalenie płuc w czasie pandemii

Zapalenie płuc jest jednostką chorobową znaną nam od wielu lat. To groźna choroba, która często wymaga leczenia szpitalnego. Dla prawidłowego leczenia istotna jest dokładna diagnostyka. Zapalenie płuc dzieli się na kilka rodzajów. Metody ich leczenia istotnie się różnią, dlatego im trafniejsze rozpoznanie tym skuteczniejsza terapia. Od niedawna do puli możliwych infekcji dołączony został koronawirus sars cov2. Jak alarmują lekarze i wirusolodzy następstwa choroby nim wywołanej mogą zagrażać życiu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie każdy kaszel z gorączką to zapalenie płuc i nie każde zapalenie płuc wywołane jest koronawirusem.
Do najczęstszych przyczyn choroby zaliczyć możemy pozaszpitalne zapalenie płuc. Wywoływane są one przez bakterie, wirusy lub grzyby. Do tej grupy zakażeń zaliczyć możemy również sars cov2. Drugim rodzajem jest szpitalne zapalenie płuc. Tutaj możliwości zakażenia są podobne. Dodatkowo pojawia się tu ryzyko zachłystowego zapalenia płuc u osób w stanach ciężkich, często nieprzytomnych. Do zakażeń szpitalnych dochodzi najczęściej w trakcie inhalacji, aspiracji patogenów od innych chorych lub poprzez drogę krwionośną w trakcie wykonywanych zabiegów. Jeżeli w szpitalu panuje reżim sanitarny a wymazy w kierunku koronawirusa pobierane są regularnie ryzyko zachorowania na Covid-19 jest niewielkie.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS wykryty został w 2003 roku i chociaż pochodzi on z grupy koronawirusów to jest niezwykle rzadki. Dlatego podejrzewając u siebie infekcję dróg oddechowych powinniśmy go wykluczyć.
Najczęstszą przyczyną zapalenie płuc są bakterie tlenowe i beztlenowe. Większość z nich leczy się za pomocą antybiotyków w warunkach szpitalnych. Drugim w kolejności czynnikiem są wirusy, co przemawia za tym, że nie powinniśmy wpadać w panikę uznając, że jesteśmy zakażeni wirusem sars cov 2. Niezależnie od patogenu, który wywołuje zapalenie płuc istnieją czynniki, które predysponują do dej choroby. Zaliczyć do niej możemy młody lub późny wiek , alkoholizm, choroby współistniejące, leczenie GKS, zaburzenia immunologiczne, palenie tytoniu, niedożywienie i narażenie na wziewanie pyłów.
Rozpoznanie zapalenia płuc wymaga doświadczenia i odpowiednich badań. Aby móc trafnie postawić diagnozę wykonuje się badania podmiotowe i przedmiotowe, badania radiologiczne oraz badania serologiczne i bakteriologiczne. Tak przeprowadzona diagnostyka daje jasny obraz i rozpoznanie choroby. Nie przeoczy ona również nosiciela COVID-19.
Kiedy należy zgłosić się po pomoc do lekarza? Do głównych objawów zapalenia płuc, w tym tego wywołanego przez koronawirusy zaliczamy: gorączkę, bóle mięśniowe, kaszel, bóle w klatce piersiowej i duszność. W związku z tym, że wiele osób przechodzi COVID -19 w sposób bezobjawowy należy zgłosić się telefonicznie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej jeżeli podejrzewamy u siebie możliwość ekspozycji na Covid-19. Do czasu wykonania testów i otrzymania wyników nie powinniśmy kontaktować się z innymi ludźmi oraz prowadzić życia towarzyskiego.
Nie wolno lekceważyć zapalenia płuc nawet jeśli nie jest ono wywołane przez koronawirusy. Każda jego postać potencjalnie zagraża życiu i może przejść z łagodnej formy w ostrą. Odsetek powikłań i przypadków kończących się śmiercią w tej jednostce chorobowej jest stosunkowo wysoki. Dlatego w trosce o siebie i innych zachowujmy się racjonalnie i nie unikajmy kontaktu ze służbą zdrowia w przypadku podejrzenia infekcji.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...