Wody termalne – ich zastosowanie i dostępność w Polsce

Co to takiego woda termalna? Jest to woda lecznicza, która pochodzi z warstw wodonośnych umiejscowionych głęboko, nawet 6000 metrów pod ziemią. Jej temperatura w miejscu wypływu ze źródeł wynosi co najmniej 20 ºC. Podczas przepływania przez poszczególne warstwy geologiczne, woda termalna pozyskuje w swym składzie pierwiastki śladowe i różne minerały. Dodatkowo pod wpływem ciepła w wodzie tej zachodzą reakcje, dzięki którym tworzą się inne, równie cenne substancje. Ze względu na niepowtarzalne zestawy minerałów występujące w poszczególnych źródłach, wody termalne różnią się od siebie nieznacznie sposobem działania. Jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki został potwierdzony naukowo. W medycynie jest ona wykorzystywana w szeregu zabiegów wodnych. Można ją również stosować do kąpieli, do okładów, do zwilżania skóry zmęczonej i narażonej na nadmierne działanie promieni słonecznych, a także do pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej bądź skłonnej do alergii.

Woda termalna jest bardzo często spotykana w uzdrowiskach. Zażywanie kąpieli w tej leczniczej wodzie wspomaga leczenie takich chorób skórnych jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Największą zaletą wody termalnej jest jej krystaliczna czystość. Dzięki temu stanowi ona doskonałą, nieuczulającą bazę różnych kosmetyków. Niebagatelną rolę w definiowaniu jej jakości jest również wysoka zawartość minerałów i mikroelementów.

Woda termalna: zastosowanie

Wodę termalną należy stosować na czystą skórę, najlepiej bezpośrednio po umyciu. Zastosowana od razu po przebudzeniu na skórę twarzy może stanowić doskonały środek orzeźwiający i tonizujący. Świetnie sprawdza się również w upalne dni, np. podczas egzotycznych wakacji. Nie ma nic bardziej kojącego niż chłodna i przyjemna mgiełka wody na zmęczonej skórze całego ciała. Jednakże wody termalne warto stosować przez cały rok, nie tylko w ciepłe dni. Jest to istotne również zimą, kiedy kaloryfery działają, wysuszając w ten sposób powietrze. Stosowana w ciągu dnia doskonale utrwali makijaż na twarzy. Dermatolodzy zalecają stosowanie wody termalnej po zabiegach, np. po peelingu chemicznym.

Wody termalne w Polsce

W Polsce występuje kilka źródeł wód termalnych. Znajdują one zastosowanie w lecznictwie uzdrowiskowym, w produkcji energii jak również są wykorzystywane w produkcji kosmetyków. Eksploatowane są również w celach rekreacyjnych. Jednym z największych, zarówno w Polsce jak i w całej Europie ośrodków rekreacyjno-uzdrowiskowych z wodami termalnymi znajduje się w Białce Tatrzańskiej. W Iwoniczu Zdroju natomiast występują źródła termalne, z których to wody wykorzystuje się do produkcji kosmetyków. Wody te zawierają np. krzemionkę, która sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, przyspiesza ona również gojenie się ran. Zawiera też w swoim składzie magnez i wapń, które świetnie działają jako czynniki przeciwzapalne i przyspieszające regenerację komórkową.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...