Witamina D – jej właściwości i suplementacja

Kończy się lato coraz więcej dni pochmurnych, coraz mniej słońca. Postanowiłam, więc napisać o niedoborach i suplementacji witaminy D. Witamina D głównie syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Dostarczana jest także w diecie jednak w mniejszym stopniu. W związku z naszym położeniem geograficznym, stosowaniem kremów z filtrem oraz niedostateczną ekspozycję na słońce jesteśmy narażeni na niedobór witaminy D.

Czym grozi niedobór witaminy D?

Powszechnie brak witaminy D kojarzył się z krzywicą u dzieci i z osteoporozą u dorosłych. Owszem witamina D wpływa na gospodarkę wapniowo- fosforanową, ale pełni również inne funkcje. Z najnowszych badań wynika, że niedobór witaminy D powoduje znaczący wzrost ryzyka chorób ogólnoustrojowych – cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób autoimmunologicznych, depresji czy nawet niektórych nowotworów.

Aby dostarczyć naszemu organizmowi wystarczającą ilość witaminy D trzeba w słoneczne dni (w Polsce od końca kwietni do początku września) między godziną 10 a 15, przez minimum 15 minut codziennie eksponować na słońce 18% procent powierzchni skóry.

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki komfort. Myślisz mnie to nie dotyczy jem trochę ryb i czasem się opalam. Ja też tak myślałam, aż zbadałam stężenie 25-hydroksy witaminy D (25OHD) czyli aktywnej formy witaminy D. Dopiero wyniki uświadomiły mnie o niedoborze.

Według najnowszych wytycznych rekomendacje suplementowania witaminy D dotyczą ludzi zdrowych, a dawki podane dla poszczególnych grup nie wymagają wykonywania badania i jest to bezpieczne. Oczywiście, jeśli ktoś ma możliwość wykonania takiego badania jest to wskazane, aby dokładniej dobrać dawkę.

Jak i u kogo dawkować witaminę D?

Noworodki i niemowlęta
400 j.m./dobę suplementację rozpoczyna się od pierwszych dni życia. Chyba, że dziecko karmione jest mlekiem z dodatkami witaminy D. Wcześniakom, aż do osiągnięcia terminu planowanego porodu (40 tygodni) zalecane jest podawanie 800 j.m./dobę.

Dzieci i młodzież od 1. do 18. roku życia.
Od 600 j.m./dobę do 1000 j.m./dobę w zależności od masy ciała. Od października do kwietnia lub przez cały rok jeżeli synteza skórna jest niewystarczająca.

Dorośli
Zalecane dawki to od 800 – 2000 j.m./dobę. Rozpiętość ta wynika z wcześniej już poruszonych względów. Ilości spędzanego czasu na słońcu, stosowanych kremów z filtrem czy jasnej karnacji skóry, która uniemożliwia ekspozycję na słońce.

Kobiety ciężarne powinny suplementować witaminę D w dawkach 1500 – 2000 j.m./dobę nie później niż od drugiego trymestru ciąży. Podobne dawki zalecane są osobom starszym ze względu na starzenie się skóry i obniżoną syntezę skórną. Witamina D bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi witaminę D i zmniejsza jej dostępność. Pacjenci otyli powinni, zatem zażywać zwiększone dawki witaminy D, aby mogła spełniać swoją rolę w organizmie.

Preparaty witaminy D.

Kapsułki

400 j.m. – Bobik D, D-Vitum, Ibuvit D,
800 j.m. – D-Vitum 800 j.m.
1000 j.m. – Vitrum D3 , D-Vitum forte 1000 j.m.
2000 j.m. – Vitrum D3 forte,Vitum forte 2000 j.m.

Zanim sięgniecie po preparaty z witaminą D do czego zachęcam. Zerknijcie na skład swojego zestawu witamin lub tranu do którego producenci dodają witaminę D wykorzystując fakt dobrej rozpuszczalności w tłuszczach. Powszechnie wiemy, że trzeba zażywać magnez, ale zadbajcie też o odpowiednią syntezę lub suplementację tak życiodajnej i słonecznej witaminy D.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...