Siedem sposobów na wypracowanie zdrowych nawyków, aby zachować dobrą kondycję

Prowadzenie zdrowego stylu życia zaczyna się od wypracowania w sobie zdrowych automatyzmów. Najlepszym sposobem na stworzenie zdrowego nawyku jest zrozumienie tego, jak mózg przetwarza informacje tworzące nawyki, dzięki czemu jest w stanie zaoszczędzić energię, potrzebną do rozwiązania innych problemów. Na początku, kiedy zaczynamy robić nowe rzeczy, potrzebujemy uważności i koncentracji. Nowe informacje docierają do płata czołowego mózgu, gdzie są dokładnie przetwarzane. Zachowanie nawykowe jest ważnym elementem w większej skali, czyli cyklu nawyków. Zawsze jest wskazówka, po której następują nawykowe działania a na końcu czeka nagroda. Na przykład wiele firm fast foodowych wykorzystuje Twoje zmysły, aby przyciągnąć Cię do swoich produktów. Reklama pobudza zmysły w taki sposób, że sprawia, że to, co oferuje, staje się dla Ciebie bardziej atrakcyjne. I to działa. Korzystanie ze zmysłu wzroku, smaku, węchu i słuchu może pomóc w stworzeniu pozytywnego związku z określonym jedzeniem lub wypracowywanym zachowaniem. Dlaczego więc nie wykorzystać tej wiedzy do stworzenia pozytywnego poczucia ruchu i włączenia do swojej diety zdrowej żywności? Zastosuj tą wiedze dla własnych korzyści!
Jak zatem wykształcić w sobie zdrowe nawyki, aby pozostać w dobrej formie Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.
Wyjdź na zewnątrz
Ćwiczenia w pięknym otoczeniu na świeżym powietrzu to wspaniały sposób na czerpanie przyjemności z bycia bardziej aktywnym i czuć pełną satysfakcję po zakończonym treningu. Wiele osób stwierdza, że zaplanowana aktywność w postaci jedynie, szybkiego 20-minutowego spaceru, staje się znacznie dłuższa, kiedy można cieszyć się wspaniałym otoczeniem. To, co jest atrakcyjne wizualnie, może różnić się w zależności od preferencji osób. Niektórzy z nas wolą góry i wieś, podczas gdy inni lubią ruchliwe ulice miasta. Ważne jest, aby wiedzieć, które środowisko preferujesz, aby móc w naturalny sposób stworzyć rutynę w treningu.
Bądź kreatywny pozostając w pomieszczeniach
Jeśli trening na zewnątrz z jakiegoś powodu nie jest możliwy do wykonania, ćwicz w pobliżu okna, aby widzieć krajobraz ze swojego mieszkania czy domu. Jeśli obserwowanie ludzi ćwiczących na siłowni motywuje Cię do większego wysiłku, wybierz urządzenie cardio, które skierowane będzie w stronę siłowni i osób trenujących. Podczas następnego treningu zastanów się, jak to, co widzisz, wpływa na twój poziom energii.
Stwórz przestrzeń do ćwiczeń
Jeśli planujesz ćwiczyć w domu, możesz stworzyć specjalną przestrzeń po prostu kładąc matę na podłodze w wyznaczonym przez ciebie miejscu. Nabierz nawyku korzystania z tej samej przestrzeni w domu do codziennych ćwiczeń. Posiadanie wyznaczonego miejsca pozwala skupić się na rutynie i nawyku codziennego treningu. Oczyść obszar w pobliżu maty, abyś mógł się swobodnie poruszać. Mniej zatłoczona przestrzeń może pomóc Ci ogólnie poczuć się bardziej rozluźnionym i swobodnym.
Przygotuj kreatywne posiłki
Poświęć trochę czasu i starannie przygotuj kreatywne, kolorowe i atrakcyjne wizualnie potrawy i przekąski. Jeśli na przykład Twoim ulubionym kolorem jest czerwony, dodanie do kanapek czerwonej papryki, pomidora lub rzodkiewek a nawet jabłek sprawi, że będą smaczniejsze. Zawsze czujemy się szczęśliwsi jedząc potrawy, które do nas przemawiają, dlatego często skłaniamy się ku pięknie udekorowanym ciastom – do czego nie zachęcam. Zbyt często zdrowe opcje posiłków niekoniecznie wyglądają tak atrakcyjnie. Jednak przy odrobinie kreatywności i czasu z pewnością przygotujesz zdrowe i smaczne potrawy.
Włącz muzykę, która poprawia nastrój i motywuje
Muzyka, której słuchasz podczas treningu, może wpływać na to, jak się czujesz i jak długo ćwiczysz. Upewnij się, że wybierasz swoje ulubione optymistyczne i motywujące melodie lub piosenki do trudnych ćwiczeń, gdy wiesz, że potrzebujesz wydobyć z siebie jeszcze więcej energii. Kiedy chcesz ćwiczyć w stałym i równym tempie, słuchanie inspirującej muzyki rytmicznej może pomóc Ci utrzymać odpowiedni rytm. Podczas ćwiczeń rozciągających i jogi odtwarzanie wolnej muzyki może dodatkowo pomóc zmniejszyć stres.
Stwórz własny izotoniczny napój
Nabierz nawyku nawadniania organizmu podczas ćwiczeń. Przygotuj samodzielnie butelkę pełną czegoś, co lubisz i co zmotywuje Cię do codziennych ćwiczeń. Upewnij się, że dobrze dobrałeś składniki do swojego napoju, aby nie przesadzić z cukrem i nadmiarem kalorii. Napój elektrolitowy z wodą i ulubionym owocem lub napój energetyzujący o niskiej zawartości cukru będą z pewnością dobra opcją.
Używaj zapachów, które wpływają na Twój nastrój
Kiedy myślisz o ćwiczeniach zapach, który przychodzi ci na myśl, to spocone skarpetki, t-shirty i pachnąca stęchlizną torba gimnastyczna. To z pewnością nie najlepszy sposób na motywację, który może skutecznie zniechęcić do treningu. Wybieraj zatem zapachy, które pomogą Ci poprawić nastrój i podnieść poziom energii. Wybieranie określonego zapachu, który kojarzy się z treningiem, to świetny sposób na wyrobienie zdrowego nawyku. Na przykład zapach lawendy działa bardzo odprężająco i kojąco. Aby zachować spokój ducha, przed przystąpieniem do jogi warto zastosować perfumy lawendowe bądź użyć świec o tym właśnie zapachu.
Jeśli chcesz się skutecznie przebudzić o poranku przed sesją treningową, mięta pieprzowa gwarantuje orzeźwiający zapach i naturalne pobudzenie. Olejek z mięty pieprzowej jest niedrogi i bardzo przyjemny w zapachu, kiedy zaczynasz odczuwać zmęczenie. Zapachy cytrusowe również gwarantują orzeźwienie, więc są idealnym aromatem do codziennych ćwiczeń.

Powiązane artykuły

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...

Jakie czynniki wpływają na pozycję danego kraju w rankingu największych gospodarek?

Rozwój gospodarczy powinien być niezwykle istotny dla każdego kraju....

Co Ci da ćwiczenie jogi?

Wielu ludzi słysząc hasło „joga” nie bardzo wie, o...