Jak żarówki wpływają na nasze oczy?

Nowoczesne żarówki emitujące światło o pełnym spektrum są jednym z najnowocześniejszych osiągnięć techniki w branży oświetleniowej i czymś co po prostu było nam, ludziom potrzebne.

Powszechnie wiadomo, że najlepiej widzimy świat w świetle dziennym. Nasze oczy w takim świetle się nie męczą, nie są zaczerwienione ani podrażnione, nasz wzrok jest bardziej wydajny a świat widzimy w rzeczywistych, nieprzekłamanych barwach.Do tej pory do oświetlania pomieszczeń używaliśmy sztucznego i jakże szkodliwych świetlówek. Światło jakie emitują jest sine, chłodne,„wysysa” z przedmiotów ich naturalne barwy i sprawia, że widzimy je nierealistycznie. Taka barwa światła niekorzystnie wpływa na nasz wzroksprawiając, że nasze oczy szybciej się męczą i pieką. Jeśli jesteśmy narażeni na długotrwałe bądź częste działanie tego światła przyczynia się ono do pogorszenia naszego wzroku w konsekwencji czego prędzej czy później będziemy zmuszeni udać się do okulisty i mniej lub bardziej inwazyjnie poddać się leczeniu oczu.

W odpowiedzi na wagę tego problemu dzięki zastosowaniu dostępnych technologii naukowcy opracowali żarówki pełnospektralne (a właściwie świetlówki pełnospektralne), które emitują światło  aż w 96% zbliżone do światła słonecznego. To jak dotychczas jedyne świetlówki, które emitują najbardziej przyjazne naszemu wzrokowi światło. Spośród żarówek pełnospektralnych mamy do wyboru: świetlówki, świetlówki typu tuby, halogeny a także LEDy.W dobie ekstremalnego wzrostu cen energii elektrycznej i efektu cieplarnianego, dbamy o to, aby zużycie energii w naszych domach było jak najmniejsze. Stąd także wzięła się kolejna zaleta świetlówek o pełnym spektrum światła – energooszczędność. Zużywają one bowiem minimalną ilość energii, jednocześnie gwarantując dużą wydajność.

Świetlówki pełne spektrum mają jeszcze tą zaletę, że można je oświecać i gasić dowolną ilość razy. Nie wpływa to ani na ich żywotność ani na ich wydajność tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych świetlówek.

Co więcej świetlówki pełnospektralne nie zużywają podczas oświecania większej ilości prądu. W przeciwieństwie do powszechnie dostępnych świetlówek, ich zużycie energii jest stałe i zawsze minimalne przez cały czas świecenia.

Ponadto żarówki te emitują od razu światło o najwyższej jasności i jakości, nie potrzebują czasu na rozgrzanie, tak jak standardowe świetlówki. Dzięki temu zaraz po zaświeceniu otrzymujemy pełne, jasne niemal naturalne światło, które dodatkowo oddziałuje na nasze samopoczucie i komfort.Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że fala światła ze świetlówek pełnospektralnych jest niemalże identyczna jak ta, którą emituje słońce.Czy zauważyliście jak się czujecie, jaki macie humor w słoneczny dzień a jaki w deszczowy? W słoneczny dzień jesteśmy uśmiechnięci, pełni energii i chętni do działania. Podczas gdy w deszczowy czy pochmurny dzień, kiedy słońce bezpośrednio nie świeci, jesteśmy apatyczni, leniwi i najchętniej leżelibyśmy cały dzień w łóżku. Najczęściej czujemy się tak w zimę i wtedy mówimy, że mamy „zimową depresję”, która właśnie jest spowodowana brakiem światła słonecznego. Stosując żarówki pełnospektralne, dostarczamy naszemu organizmowi światło o właściwościach naturalnego, słonecznego światła, dlatego nawet w pochmurny dzień i zimę będziemy czuć się tak, jak w słoneczny dzień – radośnie i komfortowo.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...