Jak wygląda proces leczenia kanałowego zębów?

Wizyta u dentysty przez każdego z nas nie jest mile kojarzona. W życiu wielu osób dojść może do takiej sytuacji, gdy potrzebne będzie leczenie kanałowe zęba. Do takiego zabiegu doprowadzić może sytuacja, gdy nerw ulegnie stanowi zapalnemu, który z kolei spowodować może jego martwicę. Sam proces zapalny spowodowany jest głębokimi ubytkami próchnicowymi. Obumarcie miazgi może nastąpić również wskutek uderzenia w ząb czy złamania korony zęba. Gdy dojdzie do takiej sytuacji ważne jest by znaleźć specjalistę z wysokimi kwalifikacjami.

Leczenie u dentysty

W przypadku wystąpienia konieczności leczenia metodą kanałową, istotny jest wywiad. Samo leczenie polega na przeprowadzeniu miejscowego znieczulenia, które musi być odpowiednio silne, by pacjent nie odczuł bólu. Następnym krokiem jest usunięcie ubytków próchnicowych oraz wszelkich toksyn z kanalików zębinowych. Dentysta przeprowadza dewitalizację zęba, która polega na umartwieniu jeszcze martwej miazgi. Po tej czynności przystępuje się do osuszenia kanałów i wypełniania ich materiałem biozgodnym, czyli specjalną pastą, która ulega stwardnieniu. Na tym etapie następuje kontrola wypełnienia, w postaci zrobionych zdjęć rentgenowskich. Gdy wypełnianie przebiegło prawidłowo, dentysta przechodzi do założenia podkładu i wypełnienia (plomby).

Efekty leczenie

Efektem leczenia kanałowego zębów jest widoczna ulga dla pacjenta. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że ząb pozostaje długo w jamie ustnej oraz nie powoduje żadnych objawów niepożądanych. W odniesieniu do samego leczenia występuje wiele mitów, które są ciągle powtarzane przez pacjentów. Wynikają one głównie z niewiedzy o faktycznym stanie technologii jaką posługują się dentyści. Pacjenci głównie powielają teorie o bolesności leczenia oraz zastąpieniu go przez usunięcie zęba. W pierwszym przypadku ból eliminowany jest przez znieczulenie, a zabieg często porównywany jest ze standardowym wypełnieniem. Drugi mit sprawdza się tylko w skrajnych przypadkach, gdy leczenie nie może być podjęte.

Podsumowując, leczenie kanałowe zębów ma na celu: prawidłowe oczyszczenie wnętrza zęba, wyleczenie zębów o trudnej anatomii oraz zachowanie własnych zębów w dobrej kondycji przez wiele lat.

Powiązane artykuły

Rajstopy z mikrofibry a klasyczne nylonowe – czym się różnią i które wybrać?

Rajstopy to jeden z tych elementów garderoby, który potrafi...

Jakie paznokcie będą modne w 2025 roku? 5 propozycji

Trendy ze świata beauty dotyczą również dłoni. W tym...

Idealne kolczyki do sukienki wieczorowej – podkreśl swoją elegancję

Wybór idealnych kolczyków do sukienki wieczorowej to nie tylko...

Jak wybrać odpowiednią odzież i obuwie na wyprawę survivalową?

Dowiedz się, jak skutecznie dobierać odzież i obuwie na...

Palace i ‘Death Note’ łączą siły: limitowana kolekcja pełna ikonicznych motywów

Przegląd współpracy Palace x 'Death Note' W dniu 14 lutego 2025 zadebiutuje...