Cellulit możemy podzielić pod kątem różnych czynników. Pierwszy podział ewidentnie będzie dotyczył genezy. Czyli tego, w jaki sposób na Twojej skórze pojawia się pomarańczowa skórka. Drugi podział został opracowany na podstawie czasu powstawania. Jeśli będziemy mówili o efektach, to cellulit może podlec klasyfikacji pod względem twardości skóry.
Rodzaje cellulitu ze względu na genezę
Przy tym podziale wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje cellulitu: cellulit tłuszczowy, cellulit wodny oraz cellulit cyrkulacyjny.
Pierwszy rodzaj – cellulit tłuszczowy wynika z nagromadzenia się w tkankach kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj cellulitu charakteryzuje się powstawaniem grudek i dołków. Jeśli kawałek skóry zostanie ściśnięte, to poczujesz ból. Możesz być pewna, że jesteś właścicielką tego właśnie cellulitu. Cellulit wodny wywołany jest dysfunkcyjnym krążeniem krwi oraz limfy. Nie jest on aż tak bolesny jak poprzedni typ pomarańczowej skórki. Chociaż przy jego powstawaniu nie ma do rzeczy nadwaga. Zwykle na cellulit wodny uskarżają się kobiety szczupłe, które mają problemy z hormonami, a także nie odżywiają się odpowiednio. Nieco ciężej jest zdiagnozować cellulit cyrkulacyjny. Podpowiadamy, że jest niejako hybrydą dwóch poprzednich rodzajów pomarańczowej skórki.
Rodzaje cellulitu ze względu na okres czasu
W tym podziale, rodzaje cellulitu możemy wyróżnić pod względem okresu czasu, a dokładniej etapu, w jakim się znajduje. Jesteśmy w stanie wyodrębnić aż 5 kolejnych etapów tworzenia się cellulitu. Pierwszy etap, oczywiście może nawet zostać całkowicie niezauważony lub nie wzbudzać zaniepokojenia. Nie widać pomarańczowej skórki, dopóki nie ściśnie się kawałka skóry. W kolejnym etapie wyczuwalne są zgrubienia, a także może pozostać zaczerwienienie w ściśniętym wcześniej miejscu. Trzeci etap jest już widoczny na skórze, bez żadnej ingerencji przy sprawdzaniu. Duże guzy, których nie da się zatuszować na skórze są skutkiem cellulitu w ostatnim etapie.
Rodzaje cellulitu ze względu na wygląd
Rodzaje cellulitu zostały sklasyfikowane także pod względem wyglądu, czyli jednocześnie pod względem twardości skóry. Wyróżniamy cellulit twardy, wiotki, a także obrzękowy – wynikający z połączenia dwóch poprzednich typów cellulitu. Cellulit wiotki jest najtrudniejszą odmianą pomarańczowej skórki. Ciężko jest się go pozbyć. Na szczęście jest on bardzo rzadko spotykany. Wyróżnia się on tym, że skóra staje się bardzo cienka i blada. Najczęściej spotykany jest cellulit twardy, który w miarę postępowania przypomina coraz bardziej pobrużdżoną skórę.
Jak sobie radzić z cellulitem w zależności od rodzaju?
W zależności od rodzaju cellulitu skuteczne mogą okazać się różne sposoby na cellulit. Na najbardziej popularny cellulit twardy wystarczające będzie zastosowanie odpowiednich tabletek. By wybrać te skuteczne, polecamy zapoznać się z badaniem, podczas którego wybierane są najlepsze tabletki na cellulit. W przypadku wyjątkowo uporczywego cellulitu wiotkiego konieczne może być jego operacyjne usuwanie bądź zastosowanie specjalnych terapii laserowych. Terapie takie można wykonać w niektórych salonach medycyny estetycznej.