Gwiazdy z greckimi korzeniami

Grecy to jeden z najstarszych narodów na świecie, który słynie z zamiłowania do zabawy, przywiązania do tradycji i wartości rodzinnych. Także wielu celebrytów, gwiazd show biznesu i aktorów światowej sławy posiada greckie korzenie. Część nazwisk może Cię zaskoczyć. Oto znane osoby, które są po części Grekami:

1) Jennifer Aniston

Gwiazda serialu “Przyjaciele” i popularna aktorka komedii romantycznych pochodzi z rodziny o greckich korzeniach. Jej ojciec – John Aniston, który również zajmuje się aktorstwem urodził się w 1933 roku na Krecie w mieście Chania. Wraz z rodziną wyjechał do USA, kiedy miał zaledwie dwa lata. Wtedy posługiwali się nazwiskiem Anastasakis, ale dziadek Jennifer – Antonios – zmienił je na Aniston. Rodzina zamieszkała w Chester w Pensylwanii, gdzie prowadziła restaurację. Jennifer wspominała kilka razy w swoich wywiadach, że jest bardzo dumna ze swoich greckich korzeni. Nie potrafi mówić po grecku, ale jak twierdzi Grecja jest w jej sercu. Kiedy była dzieckiem mieszkała również tam z rodzicami przez rok czasu co bardzo dobrze wspomina. Także matka Jennifer – Nancy Dow – miała w sobie odrobinę greckiej krwi po jednym z przodków.

2) Billy Zane

Popularny aktor, który zagrał m.in. w filmie “Titanic” urodził się w 1966 roku w Chicago. Jego rodzice przybyli do Ameryki z Grecji. Matka pochodzi z wyspy Chios, natomiast ojciec z półwyspu Mani. Oryginalne nazwisko rodziny “Zanetakos” zostało zanglicyzowane na “Zane” co było wówczas powszechnym zwyczajem wśród amerykańskich Greków. Billy został także wychowany w greckiej wierze prawosławnej. Aktor obecnie prowadzi interesy w Grecji i często tam jeździ. Potrafi również mówić po grecku.

3) Rita Wilson

Rita Wilson to amerykańska aktorka urodzona w Kalifornii w 1956 roku. Znana jest z takich filmów jak “Bezsenność w Seattle” w którym zagrała razem ze swoim mężem Tomem Hanks’em. Wyprodukowała także popularne na całym świecie komedie jak “Moje wielkie greckie wesele” oraz “Moja wielka grecka wycieczka”. Prawdziwe imię Rity to Margarita Ibrahimoff. Matka aktorki była Greczynką i urodziła się w miejscowości Sotire, która znajduje się obecnie na terenie Albanii. Ojciec Rity – Hassan Halilov Ibrahimoff – urodził się w Grecji w Oraio, ale swoją młodość spędził w Bułgarii. Pochodził z rodziny Pomaków – mniejszości muzułmańskich Słowian zamieszkujących do dzisiaj tereny Bułgarii i Grecji. Po ślubie z matką Rity przeszedł na prawosławie. Cała rodzina zmieniła nazwisko na Wilson w 1960 roku. Zarówno Rita jak i jej mąż Tom Hanks wielokrotnie podkreślali swoje przywiązanie do Grecji i greckiej kultury. Mąż aktorki specjalnie dla niej przeszedł na prawosławie. Do dzisiaj często odwiedzają Grecję, a w zeszłym roku oficjalnie zostali obywatelami tego państwa co zostało ogłoszone przez premiera Kyriakosa Mitsotakisa. Popularni aktorzy są także właścicielami nieruchomości na wyspie Antiparos, w której spędzają dużo czasu.

4) Nia Vardalos

Mówiąc o gwiazdach greckiego pochodzenia nie wolno zapominać o aktorce, która zagrała główną rolę w filmie “Moje wielkie greckie wesele”. Nia Vardalos urodziła się w Kanadzie w 1962 roku. Jest córką greckich imigrantów. To właśnie jej doświadczenia życiowe zainspirowały ją do napisania scenariusza komedii romantycznej o amerykańskich Grekach. W 1993 poślubiła swojego męża – Iana Gomeza, który dla niej zmienił religię na prawosławie. Film odniósł światowy sukces, a Vardalos otrzymała nominację do Oscara za najlepszy scenariusz. W 2009 aktorka zagrała w kolejnym hicie – “Moja wielka grecka wycieczka”. Film opowiada o przewodniczce turystycznej podróżującej po Grecji. Film był pierwszą amerykańską produkcją, która uzyskała pozwolenie na kręcenie zdjęć na Akropolu. Nia Vardalos osobiście napisała do greckiego rządu o zgodę. Swoją znajomość greki zawdzięcza nauce w greckiej szkółce dla dzieci imigrantów.

5) John Stamos

John Stamos to amerykański aktor, który zdobył sławę dzięki serialowi “Pełna chata”. Aktor podobnie jak jego bohater ma greckie pochodzenie. Ojciec Johna – William Stamos – był dzieckiem greckich imigrantów. Ich oryginalne nazwisko brzmiało Stamatopoulos. Dziadek Johna urodził się w wiosce Kakouri na Peloponezie. John często podkreśla w wywiadach swoje greckie pochodzenie i mówi, że jest bardzo z tego dumny. Chętnie wciela się w postacie o greckich korzeniach. To właśnie dla niego twórca serialu “Pełna chata” zmienił nazwisko bohatera z Jesse Cochran na Jesse Katsopolis, aby podkreślić skąd się wywodzi. W 2015 roku John Stamos dostał osobiste zaproszenie od prezydenta Obamy na obchody Dnia Niepodległości Grecji w Białym Domu. Amerykański prezydent powiedział nawet, że Stamos jest “najlepiej wyglądającym Grekiem na całym świecie”.

6) Tommy Lee

Tommy Lee to amerykański perkusista i były członek zespołu metalowego Motley Crue, ale większą popularność zdobył po tym jak został mężem słynnej aktorki i modelki Pameli Anderson. Muzyk urodził się w 1962 roku w Atenach w Grecji. Jego matka – Vassiliki Papadimitriou – brała udział w wyborach Miss Grecji w 1957 roku. Ojciec – David Oliver Bass – był amerykańskim żołnierzem. Rodzina przeniosła się do Kalifornii, kiedy Tommy miał zaledwie rok. Perkusista zawsze był dumny ze swojego greckiego dziedzictwa, a wraz z rosnącą niestabilnością w polityce Stanów Zjednoczonych był jedną z osób, które rozważały opuszczenie kraju w razie wygranej wyborów przez Donalda Trumpa. Tommy Lee oświadczył, że wróci wtedy do swojej drugiej ojczyzny i wykupi dom na jednej z greckich wysp.

Powiązane artykuły

5 ubrań, które musisz zabrać ze sobą na wakacje

Wybierasz się na urlop do miasta czy na łono...

Dlaczego warto wybierać kosmetyki wegańskie?

Czasami, gdy stajemy przed półką w drogerii, pytanie: „Które...

Modne ubrania i akcesoria na plażę – przewodnik dla kobiet

Must-have plażowej garderoby Każda stylowa kobieta wie, że kluczowe elementy...

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...