Gorzka pomarańcza – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zastosowaniem

Pomarańcza budzi miłe skojarzenia z soczystym, dojrzałym w słońcu, pełnym  słodyczy owocem i niewielu z nas wie, że ten cudowny owoc posiada swoją gorzką „ kuzynkę”- Citrus Aurantium czyli Bitter Orange, która jest źródłem  alkaloidów, wykorzystywanych w preparatach na odchudzanie.

Wyciąg z Gorzkiej Pomarańczy znany był już w starożytnej medycynie chińskiej jako specyfik stosowany w zaburzeniach żołądkowych, biegunce, antyseptycznie w zakażeniach, ponadto w zaburzeniach pracy serca, bezsenności. W wiekach średnich była znana także w Europie a w szesnastym wieku Gorzka Pomarańcza rozpowszechniła się wśród Indian obu Ameryk, za sprawą żeglarzy hiszpańskich i portugalskich. W Brazylii stosowano jej ekstrakt jako lek na zaburzenia snu, przeciwdrgawkowo oraz przeciwdepresyjnie.

Liście Gorzkiej Pomarańczy są źródłem monoterpenów, flawonoidów, glikozydów, limoninów. W kwiatach i owocach znajdujemy ponadto alkaloidy-izomery synefryny, tyraminę oraz aminokwasy. Najważniejszym źródłem alkaloidów jest jednak sproszkowany ekstrakt z niedojrzałej skórki Gorzkiej Pomarańczy. Znajdziemy tu sześć izomerów synefryny- alkaloidu o działaniu pobudzającym receptory adrenergiczne alfa i beta. Niektóre z nich, jak para- synefryna, występują naturalnie w naszych organizmach, działają jako substancje przekaźnikowe w układzie nerwowym. Alkaloidy synefryny poprzez mechanizm adrenergiczny, hamują łaknienie, pobudzają przemianę tkanki tłuszczowej oraz wzmagają wydatek energetyczny. Z tego względu wykorzystywane są jako składniki suplementów diety o działaniu odchudzającym, zazwyczaj w połączeniu z L karnityną, kofeiną, guaraną czy zielem dziurawca.

 O potędze rynku sprzedaży detalicznej suplementów diety na odchudzanie decydują liczby-w 2004 roku, Amerykanie wydali na preparaty odchudzające około 1,2 miliarda dolarów. Szacuje się, że ekstrakt z Gorzkiej Pomarańczy znajduje się w jednej trzeciej wszystkich tego typu preparatów a w pięciu najczęściej kupowanych jest składnikiem obowiązkowym.

Jaki jest zatem sekret synefryny? Czego możemy dowiedzieć się o tej substancji i jej działaniu w naszych organizmach z badań klinicznych?

Czy tak ogromna popularność tej substancji jest wynikiem sprawnej reklamy a może jest prawdą, że to właśnie alkaloidy synefryny należą do tajemniczych „ wypalaczy tłuszczu” ?

Do chwili obecnej opublikowano w fachowej prasie medycznej cztery duże opracowania, dotyczące wyników badan klinicznych na zwierzętach i ludziach, w których poddano ocenie skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ekstraktu z Gorzkiej Pomarańczy.

W badaniach na myszach, szczurach, chomikach i psach udokumentowano efektywność alkaloidów synefryny w zakresie utraty wagi, pobudzenia lipolizy, w niektórych badaniach wykazano także przedłużenie życia drobnych gryzoni laboratoryjnych.

Wyniki badań na ludziach-zarówno zdrowych ochotnikach jak wśród osób z otyłością, nie są już tak jednoznaczne. Problemem są niewielkie grupy badanych, zazwyczaj do kilkudziesięciu osób i niedługi czas obserwacji. W czterech dobrze zaplanowanych badaniach w porównaniu do grupy placebo, wykazano większą utratę wagi w grupie badanej niż w grupie placebo, jednak należy mieć na uwadze, że w badaniach tych stosowano mieszkanki ekstraktu z Gorzkiej Pomarańczy z innymi substancjami takimi jak guarana, kofeina czy dziurawiec. W grupie osób, które stosowały preparaty badane, średni spadek wagi po około 6-8 tygodniach, wynosił od 2,4 do 3.4 kilogramy natomiast w grupie placebo od 0,9 do 2.4 kg. Chociaż nie jest to dramatyczna różnica, efekt należy ocenić jako pozytywny, przy czym preparaty odchudzające stosowane były w połączeniu z niskokaloryczną dietą oraz regularnym wysiłkiem fizycznym. W grupie osób badanych nie zanotowano ewidentnych działań niepożądanych. W opracowaniu medycznym , które ukazało się w 2006 roku, w czasopiśmie Obesity Review, podano, że skuteczna dawka synefryny wynosi około 30 mg/dobę, w preparatach odchudzających zazwyczaj zalecana dawka jest nieco wyższa. Z uwagi na potencjalne działanie niepożądane preparaty zawierające synefrynę podlegają ścisłemu monitorowaniu przez urzędy nadzoru farmaceutycznego w USA, Europie, Kanadzie i innych krajach.

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków ma obowiązek publikować na swoich stronach internetowych wszystkie, zgłaszane przypadki zatrucia preparatami zawierającymi ekstrakt z Gorzkiej Pomarańczy. W latach od 1998 do 2004, urząd nadzoru farmaceutycznego w Kanadzie otrzymał 16 raportów o powikłaniach zdrowotnych po zastosowaniu suplementów diety z zawartością synefryny. Były to niestety dość niebezpieczne problemy a mianowicie: zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie krążenia, migotanie przedsionków, szybka akcja serca. Biorąc pod uwagę ogromną popularność preparatów zawierających synefrynę, ilość zgłoszonych powikłań nie jest zatrważająca, jeśli oczywiście założymy, że nie ma jakiegoś istotnego niedoszacowania.

Tak czy inaczej, jeśli decydujesz się na zakup preparatu odchudzającego, warto zapoznać się z jego składem i zastanowić się, czy masz wystarczająco zdrowe serduszko, nie cierpisz na niekontrolowane nadciśnienie, zaburzenia pracy tarczycy lub inne problemy zdrowotne.

Jeżeli stosujesz tego typu preparat niech nie zwiedzie Cię chęć szybkiej utraty wagi, zawsze przestrzegaj zalecanej dawki a jeśli zaniepokoją Cię jakiekolwiek dolegliwości, koniecznie skorzystaj z porady lekarza. Pamiętaj proszę, że istotą chudnięcia zawsze jest ujemny bilans energetyczny i jeżeli uda się taki stan utrzymać, nic już nie stanie na przeszkodzie w drodze do smukłej sylwetki.

Powiązane artykuły

Modne ubrania i akcesoria na plażę – przewodnik dla kobiet

Must-have plażowej garderoby Każda stylowa kobieta wie, że kluczowe elementy...

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...