Domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Wystarczy półka w łazience czy szuflada w kuchni. W każdym domu musi zostać wygospodarowane miejsce na apteczkę. O czym nie zapomnieć?

Domownicy muszą wiedzieć, gdzie w razie potrzeby znaleźć niezbędne leki i materiały potrzebne do wykonania opatrunku. Czy wiesz, jakie konkretnie preparaty powinny znaleźć się w każdej apteczce? Poniżej przedstawiamy rady, jak ją poprawnie skompletować.

Chomikowanie

Jeżeli którykolwiek domownik przyjmuje leki na stałe, chociaż jeden blister każdego z nich powinien znajdować się w apteczce. Mimo że tego typu preparaty najczęściej nosimy przy sobie i przechowujemy w swoich schowkach, zapasy warto magazynować w jednym miejscu. Chociażby po to, żeby w razie zagubienia leków, mieć do nich szybki dostęp i pewność, że nie zostaniemy ich zupełnie pozbawieni.

Gotowi na grypę

Podstawowym elementem każdej apteczki powinny być preparaty stosowane w czasie przeziębienia i grypy. Warto przechowywać w niej leki zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i naproksen.

Dobrze jest także mieć w domu preparaty złożone, zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące objawy przeziębienia. Nie może także zabraknąć witaminy C, (najlepiej w wysokich dawkach) wapna, i preparatów z rutyną.

Warto przechowywać także leki stosowane w atakach suchego kaszlu. Jeżeli pojawi się on nagle, może stać się tak, że w ciągu nocy nie zmrużysz oka. W ich skład powinna wchodzić kodeina lub dekstrometorfan.

Nie zapomnij także o kroplach do nosa i zapasie chusteczek higienicznych.

Jeżeli w domu mieszkają dzieci, pamiętaj o lekach, które mogą być przez nie przyjmowane.

I niech Cię alergia nie boli

W razie wystąpienia objawów alergii, szybki dostęp do leków antyhistaminowych to zbawienie i ulga. Preparaty z cetyryzyną i loratydyną mogą być stosowane w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i pieczeniu oczu. Do łagodzenia obrzęków i odczynów alergicznych można używać również wymienionego już wcześniej wapna.

Gdy układ pokarmowy szwankuje…

W domu warto także przechowywać leki rozkurczowe i stosowane w niestrawnościach. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką preparaty walczące ze zgagą i nadkwasotą, wzdęciami i bólami jelit. Nie może także zabraknąć leków przeciwbiegunkowych, zawierających np. węgiel leczniczy lub loperamid.

Gdy idzie, jak krew z nosa

Ostatnim, ważnym elementem apteczki powinny być materiały opatrunkowe i środki dezynfekujące, które są potrzebne w razie małych skaleczeń, jak i większych uszkodzeń ciała. Należy zadbać o odpowiednie zapasy plastrów, jałowych opatrunków, gazików i bandaży. Przydatna może okazać się również folia NRC. Ze środków odkażających, nie może zabraknąć wody utlenionej, spirytusu salicylowego i maści zawierającej w składzie antybiotyk. Warto również zaopatrzyć się w maść na potłuczenia, obrzęki i siniaki oraz repelenty, czyli środki odstraszające komary i kleszcze.

Kolorowy zawrót głowy

Wbrew pozorom, ilość wymienionych leków nie powinna przerażać Zawsze warto mieć dostęp do wyżej wymienionego ekwipunku, by móc szybko jego użyć w razie potrzeby.

Pamiętaj tylko o zasadach odpowiedniego przechowywania preparatów farmaceutycznych – w miejscu niedostępnym dla dzieci, osłoniętym od światła, suchym i chłodnym.

Powiązane artykuły

Co Ci da ćwiczenie jogi?

Wielu ludzi słysząc hasło „joga” nie bardzo wie, o...

Jad węża, ślina ślimaka, czyli najdziwniejsze smarowidła na wieczną młodość

Czy dobrowolnie i świadomie, dla podtrzymania własnej urody, drogie...

5 zasad dzięki, którym nie będziesz chorować

Wielu ludzi przeziębia się lub łapie grypę regularnie o...

Czy bezsenność jest chorobą, którą można leczyć?

Odpowiedzenie sobie na pytanie, jak ważny jest sen, zdaje...

Budowa stoisk targowych – jak przebiega?

Masz szansę na udział w targach branżowych? Skorzystaj z...