Domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Wystarczy półka w łazience czy szuflada w kuchni. W każdym domu musi zostać wygospodarowane miejsce na apteczkę. O czym nie zapomnieć?

Domownicy muszą wiedzieć, gdzie w razie potrzeby znaleźć niezbędne leki i materiały potrzebne do wykonania opatrunku. Czy wiesz, jakie konkretnie preparaty powinny znaleźć się w każdej apteczce? Poniżej przedstawiamy rady, jak ją poprawnie skompletować.

Chomikowanie

Jeżeli którykolwiek domownik przyjmuje leki na stałe, chociaż jeden blister każdego z nich powinien znajdować się w apteczce. Mimo że tego typu preparaty najczęściej nosimy przy sobie i przechowujemy w swoich schowkach, zapasy warto magazynować w jednym miejscu. Chociażby po to, żeby w razie zagubienia leków, mieć do nich szybki dostęp i pewność, że nie zostaniemy ich zupełnie pozbawieni.

Gotowi na grypę

Podstawowym elementem każdej apteczki powinny być preparaty stosowane w czasie przeziębienia i grypy. Warto przechowywać w niej leki zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i naproksen.

Dobrze jest także mieć w domu preparaty złożone, zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące objawy przeziębienia. Nie może także zabraknąć witaminy C, (najlepiej w wysokich dawkach) wapna, i preparatów z rutyną.

Warto przechowywać także leki stosowane w atakach suchego kaszlu. Jeżeli pojawi się on nagle, może stać się tak, że w ciągu nocy nie zmrużysz oka. W ich skład powinna wchodzić kodeina lub dekstrometorfan.

Nie zapomnij także o kroplach do nosa i zapasie chusteczek higienicznych.

Jeżeli w domu mieszkają dzieci, pamiętaj o lekach, które mogą być przez nie przyjmowane.

I niech Cię alergia nie boli

W razie wystąpienia objawów alergii, szybki dostęp do leków antyhistaminowych to zbawienie i ulga. Preparaty z cetyryzyną i loratydyną mogą być stosowane w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i pieczeniu oczu. Do łagodzenia obrzęków i odczynów alergicznych można używać również wymienionego już wcześniej wapna.

Gdy układ pokarmowy szwankuje…

W domu warto także przechowywać leki rozkurczowe i stosowane w niestrawnościach. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką preparaty walczące ze zgagą i nadkwasotą, wzdęciami i bólami jelit. Nie może także zabraknąć leków przeciwbiegunkowych, zawierających np. węgiel leczniczy lub loperamid.

Gdy idzie, jak krew z nosa

Ostatnim, ważnym elementem apteczki powinny być materiały opatrunkowe i środki dezynfekujące, które są potrzebne w razie małych skaleczeń, jak i większych uszkodzeń ciała. Należy zadbać o odpowiednie zapasy plastrów, jałowych opatrunków, gazików i bandaży. Przydatna może okazać się również folia NRC. Ze środków odkażających, nie może zabraknąć wody utlenionej, spirytusu salicylowego i maści zawierającej w składzie antybiotyk. Warto również zaopatrzyć się w maść na potłuczenia, obrzęki i siniaki oraz repelenty, czyli środki odstraszające komary i kleszcze.

Kolorowy zawrót głowy

Wbrew pozorom, ilość wymienionych leków nie powinna przerażać Zawsze warto mieć dostęp do wyżej wymienionego ekwipunku, by móc szybko jego użyć w razie potrzeby.

Pamiętaj tylko o zasadach odpowiedniego przechowywania preparatów farmaceutycznych – w miejscu niedostępnym dla dzieci, osłoniętym od światła, suchym i chłodnym.

Powiązane artykuły

Jak malować paznokcie lakierem hybrydowym?

Manicure hybrydowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w świecie...

Jak nosić berety męskie? Wskazówki i porady

Wydawać się może, że berety męskie już dawno wyszły...

Modny i szybki makijaż – poznajcie najnowsze trendy

Wiele kobiet sądzi, że wykonanie naprawdę stylowego i modnego...

Idealne okulary dla Twojego kształtu twarzy – jak wybrać oprawki do damskich okularów?

Dobrze dobrane okulary mogą zdziałać cuda, podkreślając atuty twarzy...

Etui Kindle. Ochrona i ozdoba czytnika w jednym!

Kindle to najpopularniejszy z czytników ebooków, z którego na...