Dobry nastrój jest a czasem go nie ma

Każdy człowiek ma prawo do dobrego i do złego nastroju. I każdy z nas miewa takie rodzaje nastroju. Nastrój jest zabarwieniem emocjonalnym wszystkich doświadczanych przeżyć. Jest on składową ludzkiego temperamentu i wykazuje różne cechy. Najczęściej waha się bo jest zależny od różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Gdy jest naruszona harmonia, to wtedy pojawia się gorszy lub całkiem zły nastrój.

Co to jest dobre samopoczucie?
Dobre samopoczucie jest ogólnym dobrostanem fizycznym i psychicznym. Gdy się dobrze czujemy, to istnieje w nas wysoki poziom energii i witalności. Mamy dobry humor, którym zarażamy innych i dzieje się tak samoistnie choć nie brane są suplementy na poprawę nastroju, czy też tabletki na poprawę nastroju. Bo dobry nastrój i dobre samopoczucie ma źródło w nas samych. Lecz takie samopoczucie jest dla wielu osób tylko marzeniem, gdyż dziś dużo osób odczuwa dość często zły nastrój i jest on zazwyczaj wynikiem łagodnej depresji, średniej depresji i głębokiej depresji. I wtedy poprawa nastroju w średniej i głębokiej depresji może nastąpić tylko po lekach antydepresyjnych, a w przypadku depresji łagodnej czasem pomóc mogą suplementy na poprawę nastroju.

Czy depresja zabiera dobry nastrój?
Depresja przede wszystkim objawia się pogorszeniem nastroju, ogólnym przygnębieniem, brakiem radości życia, apatią, smutkiem, brakiem energii i witalności.
Zaburzenia depresyjne należą do grupy zaburzeń psychicznych. Epizody depresyjne mogą wystąpić w przypadku depresji jednobiegunowej i dwubiegunowej, jak i w zespole depresyjnym. Zespoły depresyjne mogą występować również w przebiegu innych zaburzeń psychicznych, jakimi są na przykład nerwice, czy zaburzenia odżywiania. Najczęściej jednak brak dobrego nastroju, a nawet smutek ma charakter naturalnie występującej emocji, która jest uwarunkowana bieżącymi przeżyciami i nie jest związana z zaburzeniami zdrowia.

Pomoc specjalisty
Długo utrzymujący się zły nastrój, w którym poprawa nastroju nie następuje po zażywanych suplementach i ziołach o działaniu przeciwdepresyjnym zawsze wymaga porady lekarza. Najprawdopodobniej lekarz psychiatra przypisze odpowiednie i skuteczne tabletki na poprawę nastroju. Bo długo utrzymujący się zły nastrój połączony ze smutkiem i często z płaczliwością nie jest już zwykłą chandrą, czy zwykłym obniżeniem nastroju, lecz raczej depresją. Wtedy taki stan powinien zmusić do wizyty u lekarza specjalisty, a tym bardziej, gdy złemu nastrojowi i niczym nieokreślonemu smutkowi towarzyszą jeszcze inne objawy, jak zakłócenie snu i wczesne przebudzanie z niemożnością zaśnięcia do rana, brak apetytu, napady lęku, poczucie bezsensu istnienia, brak wiary w polepszenie swojego zdrowia, niskie poczucie własnej wartości, poczucie winy i grzeszności oraz kary za winy, ogólny brak siły i energii i ogólne złe samopoczucie.

Obniżony nastrój to zaburzenie, czy choroba?
Obniżenie nastroju w depresji może być głębokie lub łagodne podobnie, jak występowanie innych objawów. I od wielkości objawów zależy leczenie dolegliwości. Wiele osób nie wie, jak zakwalifikować długotrwały brak nastroju? Ludzie do końca nie wiedzą, czy jest to tylko zaburzenie, czy jednak choroba? Zaburzenie traktowane jest jak coś lżejszego i jest to termin bardzo ogólny. Natomiast, gdy mowa o chorobie, to od razu nabiera ona poważnego znaczenia i sygnalizuje o czymś, co jest poważniejsze.

Powiązane artykuły

Modne ubrania i akcesoria na plażę – przewodnik dla kobiet

Must-have plażowej garderoby Każda stylowa kobieta wie, że kluczowe elementy...

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...