Depilacja – wosk czy depilator – wady i zalety obu metod

W pogoni za idealnym ciałem, szukamy sposobów, by pozbyć się niechcianego owłosienia, które nie tylko ujmuje uroku (szczególnie kobietom), ale i utrudnia higienę. Usuwanie włosków nie jest trudne, bowiem do dyspozycji mamy mnóstwo sposobów. Wydaje się jednak, że depilacja woskiem jest najczęściej stosowaną metodą. Warto porównać ją z usuwaniem włosków za pomocą depilatora, by przekonać się, który sposób jest lepszy.

Co trzeba wiedzieć o depilacji woskiem

Depilacja woskiem to sposób usuwania zbędnego owłosienia z każdego fragmentu ciała. Za pomocą tego preparatu można wyrywać włoski z nóg, pach, pleców czy nawet delikatnych okolic bikini. Trzeba jednak liczyć się z tym, że depilacja woskiem jest bolesna, aczkolwiek umożliwia uzyskanie gładkiej skóry przez kilkanaście dni. Do dyspozycji mamy depilację woskiem kremowym bądź woskiem twardym. Zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym, bądź też samodzielnie – w domu.

Przed nałożeniem wosku należy skórę odpowiednio przygotować. Musi być ona dokładnie oczyszczona, osuszona i odtłuszczona (za pomocą zasypki kosmetycznej bądź talku). Następnie należy  wosk rozpuścić. Można do tego celu użyć kąpieli wodnej, bądź też zakupić specjalny aparat – woskownicę, które zaletą jest utrzymywanie stałej temperatury wosku. Gdy wosk jest już półpłynny, należy nałożyć go na miejsce które chcemy wydepilować. Należy przy tym pamiętać, że depilację miejsc intymnych lepiej przeprowadzać małymi fragmentami. Wosk kremowy można nakładać za pomocą specjalnego aplikatora albo też plastikowej szpatułki. Wosk twardy tylko za pomocą szpatułki. W przypadku depilacji woskiem kremowym po nałożeniu preparatu musimy przykleić dodatkowe paski z materiału, by móc oderwać specyfik wraz z włoskami. W przypadku wosku twardego, nie jest to konieczne bowiem wosk zrywa się jednym płatem. Warto również pamiętać, że preparat należy nakładać w kierunku wzrostu włosa. Wosk odrywa się natomiast w kierunku przeciwnym. Ruch zrywania  powinien być energetyczny i przebiegać blisko skóry. Podnoszenie pasków pod kątem prostym do powierzchni skóry, może powodować urywanie włosków tuż nad powierzchnią. Wówczas efekty depilacji będą mizerne – włoski odrosną bardzo szybko i może pojawić się problem ich wrastania. Resztki wosku należy usunąć za pomocą oliwki kosmetycznej.

Po depilacji woskiem skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, aczkolwiek jest to „objaw” naturalny. Czasami mogą pojawić się charakterystyczne czerwone krostki, które jednak szybko znikają. By nieco złagodzić podrażnienia, warto posmarować skórę kosmetykami o działaniu kojącym. By odsunąć w czasie datę kolejnej depilacji, warto zastosować specyfiki zawierające substancje opóźniające odrastanie owłosienia.

Elektryczna depilacja depilatorem

Usuwanie włosków depilatorem nie przysparza tyle problemów, co depilacja woskiem. Przede wszystkim omija nas problem przygotowania preparatu. Bowiem depilatory to specjalne aparaty, które wyposażone są w obrotową głowicę z pęsetami, które wyrywają włoski wraz z cebulkami.

Nowoczesne depilatory zaopatrzone są najczęściej w różnego rodzaju nasadki, których celem jest łagodzenie dyskomfortu związanego z depilacją. Trzeba bowiem wiedzieć, że i usuwanie włosków depilatorami jest bolesne. Można więc wyróżnić nasadki masujące i nasadki chłodzące.

Depilatory można stosować do depilacji różnych części ciała. Najczęściej jednak używane są do usuwania włosów z nóg. Niektóre panie decydują się na depilację miejsc intymnych czy pach, aczkolwiek może się to wiązać ze znacznie większym bólem.

Obsługa depilatorów nie jest skomplikowana. Wystarczy włączyć urządzenie do źródła prądu i usuwać włoski. Depilator należy wodzić po skórze w taki sposób, by usunąć włoski – w kierunku przeciwnym do kierunku ich wzrostu.

Niestety i w tym przypadku depilacja depilatorem może wiązać się z problemem wrastania włosków. Z tego też powodu przed przystąpieniem do zabiegu, warto wykonać peeling, który złuszczy naskórek, a więc „odsłoni” włoski.

Warto również dodać, że depilatory są w stanie usunąć włoski o określonej długości. Owłosienie nie może być zbyt długie ani za krótkie. Jeżeli włoski są długie, wówczas pęsety tylko skrócą włoski – utną je przy powierzchni skóry co spowoduje, że depilacja nie będzie długotrwała. Natomiast włoski zbyt krótkie nie zostaną „złapane”.

Podsumowanie

Czas zatem na podsumowanie. Zarówno jedna, jak i druga metoda depilacji ma swoje wady i zalety. Za wyborem depilatorów przemawia stosunkowo niska cena (dodajmy sumaryczna, a nie jednostkowa). Ponadto usuwanie włosków za pomocą aparatu nie przysparza wielu problemów. Depilatory są bowiem łatwe w obsłudze. Natomiast depilacja woskiem, choć wymaga znacznej wprawy i sporych przygotowań, może okazać się znacznie skuteczniejsza. Warto dodać, że zarówno depilatory jak i wosk są w stanie zapewnić gładkość ciała przez kilkanaście dni, bowiem włoski usuwane są wraz z cebulkami. Ponadto pierwszy, jak i drugi sposób usuwania włosków wiąże się z problemem wrastania włosków oraz stanami zapalnymi mieszków włosowych.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...