Depilacja laserowa – jak się przygotować, jak przebiega i jak pielęgnowac skórę po zabiegu

To, że depilacja laserowa jest w modzie może świadczyć fakt, że ten sposób usuwania włosków zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ta grupa znacznie powiększyłaby się, gdyby ta metoda depilacji byłaby znacznie tańsza.

Krótka historia depilacji laserowej

Okazuje się, że zainteresowanie trwałym sposobem depilacji towarzyszyło ludziom od dawna. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęły powstawać pierwsze aparaty, których celem było emitowanie promieniowania laserowego służącego do niszczenia mieszków włosowych. Miało to zapewnić trwałą depilację. Pierwsze urządzenia nie były doskonałe. Powiem nawet, że były szkodliwe. Co prawda niszczyły „cel”, ale przy okazji nie oszczędzały otaczających tkanek, przez co skóra również została uszkadzana. Nie zniechęciło to jednak naukowców do prac nad kolejnym, bardziej doskonałym urządzeniem. Szkodliwe działanie lasera na skórę zostało ograniczone, jednakże i kolejne aparaty były wadliwe, a mianowicie – miały duże rozmiary, przez co były nieporęczne.

Depilacja laserowa dziś

Metodą prób i błędów udało się wreszcie naukowcom stworzyć urządzenia, które bez niepotrzebnych efektów ubocznych pozbywają się zbędnego owłosienia. Trzeba jednak dodać, że i współczesne aparaty do depilacji laserowej nie są idealne, ponieważ nie są w stanie za pierwszym podejściem usunąć wszystkich włosków. Żeby więc pozbyć się owłosienia na zawsze, należy przejść kilka seansów.

Współczesna depilacja wykorzystuje różne typy laserów. Wyróżnić można: laser aleksandrytowy, laser diodowy, laser rubinowy, laser IPL.

Laser aleksandrytowy to laser, który wykorzystuje fale o długości 755 nanometrów. Ten rodzaj światła nie będzie odpowiedni dla jasnych włosków.

Laser rubinowy to z kolei laser, który niszczy owłosienie przy długości fali 694 nanometrów. Urządzenia z tego typu laserem były jako pierwsze wykorzystywane do trwałej depilacji.

Laser diodowy znajduje się w urządzeniach do depilacji, które emitują wiązkę światła o długości fali w zakresie 810-820 nanometrów. Ten laser nie jest niestety idealny, ponieważ choć niszczy skutecznie włoski, pozostawia po sobie ślad w postaci nieprzyjemnych skutków ubocznych – strupów i pozabiegowych podrażnień.

Laser IPL jest jednym z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych aparatów do trwałego usuwania włosków. Depilacja laserowa wykorzystująca IPL podnosi komfort zabiegu maksymalnie.

Zabieg depilacji laserowej polega na oddziaływaniu na owłosioną skórę specjalną głowicą, która emituje promieniowanie laserowe. Wiązka światła o określonej długości fali zostaje absorbowana przez barwnik włosa. Tworzy się w ten sposób ciepło, które jest w stanie zniszczyć włoski.

Warto wiedzieć, że depilacja laserowa wymaga kilkakrotnego powtórzenia zabiegu w pewnych odstępach czasu. Jest to związane z faktem znajdowania się włosów w różnych fazach. Laser działa jedynie na owłosienie w fazie anagenu (fazie wzrostu). A niektóre włosy mogą występować w fazie telogenu (spoczynku) czy w fazie katagenu (degradacji).

Przygotuj skórę na laser

Skóra poddawana zabiegowi depilacji laserowej powinna być do tego odpowiednio przygotowana. Jeżeli mamy dość mocną opaleniznę, należy poczekać aż „świeża warstwa” zejdzie. Nie wolno stosować kosmetyków samoopalających oraz brązujących. Nie są również wskazane kosmetyki, które zawierają w swoim składzie retinol, bądź takie, które mają działanie złuszczające.

Mniej więcej na dwa tygodnie przez planowaną depilacją laserową musimy pozbyć się włosków. Do tego celu wykorzystujemy metody mechaniczne, czyli na przykład maszynki do golenia, a nawet nożyczki. Pod żadnym pozorem nie możemy sięgać po depilatory, plastry z woskiem, pastę cukrową czy kremy do depilacji.

By zminimalizować ewentualne działanie niepożądane, warto odstawić wszelkie herbatki odchudzające i energetyzujące. Odstawienie leków światłouczulających również jest wskazane.

A co po depilacji?

Po depilacji nasza skóra potrzebuje naszej troski. Trzeba zadbać o to, by nie wystąpiły żadne niepożądane i dające poczucie dyskomfortu działania. Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po specyfiki, które zawierają w swoim składzie substancje o właściwościach łagodzących i kojących. Dobrze sprawdzą się preparaty zawierające alantoinę i D-panthenol.

By dodatkowo nie podrażniać skóry, warto zrezygnować czasowo ze stosowania preparatów zawierających alkohol i mydło.

Skórę należy chronić przed działaniem promieni ultrafioletowych. Dlatego też należy bezwzględnie smarować się kosmetykami z wysokimi filtrami ochronnymi.

Modnie, ale drogo

Nie ulega wątpliwości, że depilacja laserowa jest w modzie. Coraz więcej osób sięga po ten sposób usuwania włosków. Każdy z nas bowiem chciałby pozbyć się zbędnego owłosienia. Tymczasem depilacja laserowa jest zabiegiem kosztownym. Ceny wahają się w granicach od kilkuset złotych do tysiąca złotych. Cennik uzależniony jest nie tylko od miejsca, które chcemy wydepilować, ale od lokalizacji (miasta), w której mieści się gabinet. Trzeba również wziąć pod uwagę, że zabieg ten należy powtórzyć kilkakrotnie, by na zawsze pozbyć się włosków. A każdy seans kosztuje.

To właśnie dlatego depilacja laserowa, choć modna, dla wielu nie jest dostępna ze względów finansowych.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...