Czym jest i jak działa kwas retinowy?

Niemal każdy problem ma swoje rozwiązanie. Nie jesteś zadowolona z koloru swoich włosów – przefarbuj je. Uważasz, że masz za duże uda – zacznij biegać. Masz zmarszczki – wypróbuj kwas retinowy. Jeśli szukasz najlepszego środka przeciwstarzeniowego to właśnie go znalazłaś.

Czym jest kwas retinowy?

Kwas retinowy, znany również jako tretynoina należy do rodziny retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Retinoidy stosowane są zazwyczaj miejscowo w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik czy łuszczyca. Tretynoina jest najlepiej zbadanym retinoidem. Jednak dopiero w 1984 roku odkryto jego potencjał w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry. Odkryto wtedy, że zwiększa on produkcję kolagenu oraz spłyca zmarszczki. Kolejne badania wykazały, że kwas retinowy stosowany regularnie już po trzech miesiącach znacznie zmniejszył widoczność zmarszczek a także poprawił koloryt skóry. Ponadto okazało się, że nie tylko zwiększyła się produkcja kolagenu w skórze, ale także poprawiła się jej tekstura oraz nastąpiła poprawa rozwoju naczyń krwionośnych.

Jak używać kwasu retinowego?

Krem z zawartością kwasu retinowego nakładaj na noc przed pójściem spać. Zapewni to skórze czas na wchłonięcie i poprawi jego skuteczność. Unikaj stosowania tretynoiny w ciągu dnia. Nie łącz jej także z nadtlenkiem benzoilu oraz produktami kwasowymi, takimi jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy witamina C. Oczyść twarz przed nałożeniem kwasu retinowego lub innego produktu do pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz połączyć go z innym produktem odczekaj co najmniej 15 minut przed nałożeniem tretynoiny.

Kwas retinowy stosowany we właściwy sposób poprawia odnowę komórek skóry i spowalnia proces powstawania zmarszczek, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. O ile pierwsze efekty możesz zauważyć już po kilku dniach, to na efekt wow musisz poczekać kilka miesięcy. Badania wykazały, że terapię kwasem retinowym należy stosować co najmniej przez sześć miesięcy, aby zauważyć widoczne zmiany w kondycji skóry.

Efekty uboczne tretynoiny

Pomimo imponujących korzyści, kwas retinowy może powodować skutki uboczne. Twoja skóra potrzebuje trochę czasu aby przyzwyczaić się do retinoidów. Jeśli używasz tretynoiny po raz pierwszy, początkowo możesz zauważyć pewne skutki uboczne, takie jak:

  • suchość skóry,
  • podrażnienie,
  • miejscowe uczucie kłucia,
  • swędzenie,
  • łagodne pieczenie.

Kwas retinowy, tak jak wszystkie retinoidy, powinnaś wprowadzać do codziennej pielęgnacji skóry stopniowo. Zacznij od stosowania go dwa razy w tygodniu. Po dwóch miesiącach możesz zwiększyć częstotliwość. Jeśli masz wątpliwości skonsultuj stosowanie kwasu retinowego z dermatologiem, który wyjaśni Ci jak prawidłowo go używać.

O czym pamiętać?

Jeśli rozważasz jakikolwiek zabieg na twarz w gabinecie kosmetycznym, np. zabieg laserowy lub peeling chemiczny, nie zapomnij poinformować że stosujesz kwas retinowy. Może on kolidować z innymi zabiegami. W takim przypadku powinnaś zaprzestać stosowania go przez pewien czas przed zabiegiem oraz bezpośrednio po nim.

Tretynoina oraz inne retinoidy powodują złuszczanie naskórka i sprawiają, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Dlatego aby zapobiec uszkodzeniu skóry stosuj kremy z filtrem (co najmniej SPF30) i unikaj eksponowania skóry na słońce (rozważ noszenie czapki lub kapelusza).

Nie martw się jeżeli kondycja Twojej skóry początkowo wydaje się gorsza. To naturalny efekt przy rozpoczęciu stosowania kwasu retinowego, który w ten sposób niejako przygotowuje skórę do procesu odnowy.

Powiązane artykuły

Co pasuje do szarych dresów damskich?

Dresy już dawno przestały być jedynie strojem na siłownię...

Czerwone lakiery hybrydowe – klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody

Czerwony manicure to od wielu dekad symbol elegancji, odwagi...

Czekoladowa sukienka satynowa — jak ją stylizować, aby oczarować jak gwiazda?

Sukienka satynowa czekoladowa to nie tylko elegancki wybór, ale...

Jak malować paznokcie lakierem hybrydowym?

Manicure hybrydowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w świecie...

Jak nosić berety męskie? Wskazówki i porady

Wydawać się może, że berety męskie już dawno wyszły...