Czy bezsenność jest chorobą, którą można leczyć?

Odpowiedzenie sobie na pytanie, jak ważny jest sen, zdaje się jasne i przejrzyste. Gorzej, jeśli mimo zmęczenia organizmu, coś bliżej nieokreślonego powoduje problemy z zaśnięciem, wprawiając o zawroty głowy. Brak snu oznacza niemożność regeneracji sił, by móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia dlatego, jeśli pojawiają się kłopoty z zaśnięciem lub przebudzanie w środku nocy, oznaczają cierpienie na bezsenność.

Choroby cywilizacyjne rodzą coraz to nowe przypadłości, z którymi bardzo ciężko sobie radzić. Niestety potwierdzają to statystyki, według których aż jedna trzecia z nas ma kłopoty z zaśnięciem. Zbyt często ten problem jest bagatelizowany, dlatego do jego leczenia przystąpiła bardzo znikoma ilość cierpiących. W tym miejscu należy rozwinąć kwestie wspomnianej regeneracji. Sen wpływa na odnowę komórek oraz na swego rodzaju renowacje systemu kontrolującego przemianę materii. Dzięki temu większa ilość krwi napływa do mięśni, również uintensywnia się tworzenie białek oraz produkcja hormonów. Szczególnie w przypadku młodzieży w okresie rozwoju hormonalnego sen jest najbardziej istotny na tym etapie życia. Odpowiedni sen pozwala wertować oraz utrwalać wydarzenia minionego dnia, co należy do elementu nauki.

Kiedy wypoczywać?

Pracując po nocach trudno o sen o tej porze, ale prawda jest taka, że to właśnie wtedy śpimy najowocniej. Taka jest ludzka natura dlatego, gdy zapada zmierzch, organizm automatycznie domaga się snu, nawet w przypadku, gdy złudnie wydawać się może, że czujemy się optymalnie wypoczęci. Osoby, które z jakichś pobudek usiłują zamieniać dzień z nocą, nie wyjdą na tym dobrze, ponieważ z czasem ich irytacja oraz zmęczenie będą się nasilać. Przedział czasowy, który wzmaga chęć zaśnięcia, waha się między godziną 22:00, a 23:00. Występuje również niemała grupa ludzi, która ze względu na indywidualne upodobania, kładzie się dopiero między godziną 1:00 a 3:00 w nocy. Bezwzględnie noc to czas przeznaczony na najbardziej prawidłowy sen. Jest to moment, w którym temperatura ciała nieco spada, wraz z ciśnieniem krwi, które podnoszą się wspólnie nad ranem.

Czy to już choroba?

Moment, w którym zaczynają się problemy ze snem to ten, kiedy kładziemy się do łóżka. Przewracanie się z jednego boku na drugi, zmienianie pozycji na wszelkie sposoby, które tylko bardziej męczy, niż przyczynia się do zmorzenia snem, nie da pożądanych efektów przez kolejne kilka godzin. Oczywiście zdarza się, że osoby cierpiące na bezsenność zasną bez trudu, natomiast kiedy wydaje się, że tym razem nic nie zakłóci ich snu, nagle przebudzają się, a powtórzenie czynności łagodnego zaśnięcia jest praktycznie nieosiągalne. Innym przykładem tej choroby jest zbyt wczesne przebudzenie, kiedy to już na jawie oczekuje się na zabrzmienie alarmu pobudki. Specjaliści w tej kwestii nie mają żadnych wątpliwości, zgodnie wszystkie wymienione przyczyny określić wspólnym mianem bezsenności.

Należy wspomnieć, iż na płaszczyźnie podziału na płci, to kobiety są dwukrotnie częstszymi ofiarami bezsenności, w szczególności w okresie klimakterium, jak również po nim. Naturalną koleją rzeczy jest, że każdemu z nas raz na jakiś czas zdarzy się tzw. biała noc, lecz gdy sytuacja powtarza się cyklicznie kilka razy w tygodniu, oznacza to przewlekłą bezsenność wymagająca konsultacji z lekarzem.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...