Cera ziemista – przyczyny jej powstawania oraz ich zapobieganie

Twoja cera straciła swój blask i wygląda na zmęczoną? Jest matowa i nabrała żółtego odcienia? Prawdopodobnie masz cerę ziemistą. Ale nie przejmuj się. Przyczyn cery ziemistej jest wiele, w tym te zewnętrzne, które możesz kontrolować.

Jak rozpoznać cerę ziemistą?

Termin cera ziemista dotyczy skóry, która utraciła swój naturalny blask i stała się blada lub nabrała żółtego odcienia. Nie myl go z oliwkowym odcieniem skóry, który jest cieplejszy. Cera oliwkowa jest zdrowa, natomiast ziemista matowa i zmęczona – nie wygląda na zdrową. Z wiekiem Twoja skóra się starzeje. Staje się sucha oraz traci elastyczność, traci blask. Pojawiają się zmarszczki. Ziemistość nie jest jednak efektem starzenia się. Może być spowodowana problemami zdrowotnymi lub czynnikami zewnętrznymi. Jak ustalić czy Twoja cera jest ziemista? Sprawdź czy występują u Ciebie następujące objawy:

  • Twoja cera nabrała brązowy lub żółty odcień (a nie są to Twoje naturalne kolory),
  • pojawiły się na niej różne skazy (zmarszczki, przebarwienia),
  • Twoja cera jest blada,
  • skóra utraciła elastyczność i stała się matowa.

Przyczyny ziemistości cery

Co sprawia, że cera staje się ziemista? Stoją za tym różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Zła dieta

Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych odbija się to na kondycji całego ciała, w tym Twojej cery. Aby zachować zdrowie, komórki skóry potrzebują witamin i minerałów. Gdy ich nie otrzymują przestają funkcjonować prawidłowo, a Twoja cera zaczyna wyglądać na zmęczoną. Najczęstszym tego powodem jest niedobór witamin: A, C, B12, E, i K. Aby temu zapobiec upewnij się, że Twoja dieta jest obfita w pokarmy dostarczające odpowiednią ilość składników odżywczych. Włącz do niej warzywa i owoce oraz chude mięso. Wyeliminuj produkty wysoko przetworzone (np. typu fast food). Efekty zauważysz już w ciągu kilku tygodni.

Anemia

Czerwone krwinki są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do komórek. Ich niedobór lub brak powoduje anemię. Komórki Twojego ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, a skóra staje się blada i traci blask. Jeśli masz ostrą anemię musisz zwiększyć spożycie żelaza i witaminy B12 (przyjmować je w pokarmach lub suplementując według zaleceń lekarza). Przewlekła anemia może być przyczyną innych chorób, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.

Palenie

Palenie jest szkodliwe dla Twojej skóry, ale także dla zdrowia. Jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego procesu starzenia się skóry. Powoduje zmniejszenie produkcji kolagenu poprzez uszkodzenie włókien kolagenowych. Jest tylko jeden sposób aby temu zapobiec – rzuć palenie! Może okazać się to trudne, ale jest warte Twojego wysiłku.

Stres

Stres wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne i fizycznie. Jeśli często się stresujesz odczuwa to Twoja skóra. Stres powoduje uwolnienie hormonu zwanego kortyzolem, który wpływa na naturalną barierę ochronną skóry. Gdy zostanie ona naruszona, Twoja skóra staje się podatna na uszkodzenia i powstawanie stanów zapalnych. Staraj się unikać sytuacji powodujących stres, a jeśli okaże się to niemożliwe naucz się technik walki z nim. Czasem zwykłe wyjście z przyjaciółmi lub spacer mogą okazać się lekarstwem.

Za mało snu

Zarwana noc raz na jakiś czas jest w porządku. Jednak jeśli zdarza Ci się to często lub masz problemy ze snem wpłynie to znacząco na kondycję Twojej cery. Kiedy śpisz Twoja skóra regeneruje się. Brak snu zaburza ten proces, w efekcie czego Twoja skóra staje się matowa i zmęczona. Kładź się do łóżka o tej samej porze i staraj się spać minimum 7 godzin.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...